2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Кина не го известува вистинскиот степен на епидемијата? Се размислува за воведување мерки за летање

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Земјите треба да размислат да им препорачаат на патниците да носат маски на долги летови за да се спротивстават на најновата омикронска подваријанта XBB.1.5 што брзо се шири во Соединетите Држави, изјавија во вторник претставници на Светската здравствена организација (СЗО).

Во Европа, подваријантата XBB.1.5 се открива во мал, но зголемен број, изјавија претставници на СЗО за Европа на брифинг со новинарите.

На патниците треба да им се советува да носат маски во средини со висок ризик, како што се долгите летови, рече високиот службеник за итни случаи на СЗО за Европа, Кетрин Смолвуд. „Ова треба да биде препорака за патниците кои доаѓаат од кое било место каде што се шири Ковид-19“, додаде таа.

XBB.1.5, најзаразната омикронска подваријанта откриена досега, е одговорна за 27,6 отсто од случаите на ковид-19 во Соединетите држави во првата недела од јануари, соопштија американските здравствени власти.

Сè уште не е јасно дали XBB.1.5 ќе предизвика бран инфекции ширум светот. Постоечките вакцини сè уште штитат од тешки симптоми, хоспитализација и смрт, велат експертите.

„Земјите треба да ја разгледаат базата на докази за тестирање пред да одат“, рече Смолвуд, додавајќи дека е клучно да не се фокусираме исклучиво на една одредена географска област.

Доколку е потребно да се преземат мерки, „нашето мислење е дека патните мерки треба да се спроведуваат на недискриминаторски начин“, додаде таа.

Тоа не значи дека агенцијата препорачала тестирање за патниците кои доаѓаат од Соединетите држави во оваа фаза, појасни таа.

Расте загриженоста за ширењето на варијантата XBB.1.5 во САД и пошироко. Во исто време, бројот на заразени луѓе во Кина се зголемува, откако земјата ја отфрли својата позната политика „нулта ковид“ минатиот месец.

Омикронските подваријанти BA.5.2 и BF.7 преовладуваат во Кина, објави СЗО на почетокот на јануари, според анализата на кинескиот центар за контрола и превенција на болести.

Многу научници, вклучително и оние во СЗО, веруваат дека Кина веројатно недоволно го пријавува вистинскиот степен на избувнувањето.

Неколку земји, вклучително и САД, бараат негативен тест за коронавирус од патници од Кина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img