Кина конечно ја призна страшната вистина за короната, крие уште една тајна?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Под огромен притисок на граѓаните и целата меѓународна заедница, која е загрижена за епидемиолошката состојба во Кина, властите во земјата конечно признаа дека бројот на смртни случаи од Ковид е значително поголем од првично пријавениот. Така светот дозна дека за само еден месец од корона починале речиси 60.000 луѓе, поради што постои страв дека вистинската вистина е многу полоша.

Кина соопшти дека скоро 60.000 луѓе умреле од коронавирусот откако на почетокот на декември ненадејно ја укина политиката на нулта толеранција кон вирусот.Помеѓу 8 декември и 12 јануари, вкупно 59.938 луѓе со просечна возраст од 80,3 години починале во кинеските болници од коронавирус, изјави Џиао Јахуи, шеф на Канцеларијата за медицинска администрација на Националната здравствена комисија.

Тоа значи дека во овој период дневно умираат нешто помалку од 1.800 луѓе.

Џиао Јахуи вели дека 5.503 смртни случаи биле предизвикани од респираторни проблеми поради Ковид-19, додека 54.435 биле резултат на комбинација на коронавирус и други болести. Кога станува збор за починатите, 90,1 отсто биле на 65 и повеќе години.

Нов бран по укинувањето на рестрикциите
Кина е погодена од голем бран на вирусот откако нагло ги укина ограничувањата на нултата политика во декември, при што некои големи градови проценуваат дека меѓу 70 и 90 отсто од нивното население се заразени.

По укинувањето на мерките, коронавирусот почна да се шири низ Кина, а државата престана да објавува дневни извештаи за бројот на заразени лица. По промената на политиката, официјално се евидентираат пет или помалку смртни случаи од ковид-19 дневно, пренесува Нова.рс.

Светската здравствена организација и другите земји бараат владата во Пекинг да биде транспарентна за податоците за ширењето на инфекцијата.

Страшни сцени низ земјата
Во Шангај, маж неодамна почина од Ковид во неговиот стан, а неговиот син мораше да им испрати извинување на соседите. Имено, преоптоварените погребални компании немале време да го пренесат неговото тело во мртовечница, што предизвикало голем хаос.

Несреќниот маж од Шангај се обидел да ги контактира сите можни градски служби, но не добил одговор. Ова не е изненадувачки бидејќи на снимките на социјалните мрежи се гледаат долги редови на погребални возила. Таква е ситуацијата во Кина денес – земјата од која настана пандемијата пред три години.

Неверојатните бројки, кои властите се обидоа да ги сокријат, проценуваат дека 250 милиони луѓе – скоро секој петти граѓанин – биле заразени со Ковид во првите 20 дена од минатиот месец, откако претседателот Кси Џинпинг нагло ги укина строгите ограничувања воведени од 2020 година.

Откако ги спроведе најстрогите контроли во светот преку заклучување, тестирање и крути масовни карантини, Кси беше во паника дека ќе има поголем бунт доколку не се укинат некои ограничувања, откако избија масовни протести.

Со кревкиот здравствен систем и несоодветните стапки на вакцинација, влијанието беше моментално и предвидливо.

Болницата во Шангај предупреди дека половина од 26-те милиони жители на најнаселениот град во земјата ќе бидат заразени и го повика персоналот да се подготви за „трагична битка“ во наредните недели.

Другите градови се исто толку силно погодени. Снимката споделена на социјалните мрежи која избегнува строга цензура покажува напуштени улици и очајни пациенти во преполнети болници. Тие наоѓаат болнички мртовечници преполни со тела, крематориуми кои не можат да се справат со побарувачката и аптеки со полици исчистени од лекови.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img