-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Кина започна нови воени вежби околу Тајван поради посетата на американските претставници

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кинеските власти соопштија дека организирале нови воени вежби околу Тајван, каде што се во посета на пет американски претставници.

Нивната посета се случува две недели по посетата на претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, која тогаш предизвика големо незадоволство во Пекинг.

Властите соопштија дека организирале вежби на море и во воздушниот простор околу Тајван.

Делегацијата на САД, чија посета не беше најавена, пристигна во Тајпеј во неделата навечер и треба да се сретне со претседателот на островот Цаи Инг Вен пред приемот во Министерството за надворешни работи.

Дводневното патување ќе се фокусира на трговијата, регионалната безбедност и климатските промени, според Американскиот институт во Тајван, за кој Франс прес вели дека е де факто американската амбасада на островот.

Таа посета доаѓа помалку од две недели по посетата на Ненси Пелоси. Тогаш кинеските власти реагираа со воени вежби. Пет дена војската распоредуваше воени бродови, проектили и борбени авиони, симулирајќи блокада на островот.

Новите маневри се „средство за одвраќање на САД и Тајван, кои продолжуваат да играат политички трикови и да ги поткопуваат мирот и стабилноста преку Тајванскиот теснец“, рече неименуван портпарол на кинеската војска, додавајќи дека неговата земја „одлучно ќе го брани националниот суверенитет“.

Тајван се отцепи од Кина по завршувањето на граѓанската војна и комунистичката револуција во 1949 година и поразот на националистичката партија Куоминтанг, која се засолни на островот, но Кина сè уште го смета за дел од својата територија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img