16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Кина го лансираше вториот модул на својата вселенска станица

НАЈЧИТАНО

Кина го лансираше во вселената вториот од трите модули на својата вселенска станица во изградба, покажуваат снимките од CCTV.

Модулот наречен Ventian, тежок околу 20 тони и без астронаут, беше лансиран со ракета Long March 5B во 14:22 часот по локално време (08:22 часот по средноевропско време) од центарот за лансирање Венчанг на јужниот тропски остров Хаинан.

Скоро 18 метри долга и 4,2 метри во обем, модул-лабораторијата ќе биде прикачена на Тјанхе, првиот модул на вселенската станица, која е во орбитата од април 2021 година.

Операцијата ќе биде предизвик за екипажот бидејќи бара неколку многу прецизни манипулации, од кои некои со роботска рака.

Новата модул-лабораторија Вентијан има три места за спиење, тоалети и кујна, како и места за научни експерименти. Исто така, ќе служи како платформа за да помогне во контролата на вселенската станица во случај на дефект.

Позната по кинеското име Тиангонг (Небеска палата), но и по англиската кратенка CSS, кинеската вселенска станица треба да биде целосно оперативна до крајот на оваа година.

По Вентиан овој викенд, тројцата астронаути кои моментално се на вселенската станица ќе прифатат уште еден модул во лабораторијата Ментјан во октомври.

Вселенската станица потоа ќе ја добие својата конечна форма во форма на буквата Т. По големина ќе биде слична на поранешната руско-советска станица Мир (1986-2001). Треба да има животен век од најмалку 10 години.

Кина во последните децении инвестираше милијарди евра во својата вселенска програма.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО