16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е подготвена за конфликт со Америка

НАЈЧИТАНО

Северна Кореја е апсолутно подготвена за каков било воен конфликт со САД, изјави севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. За време на говорот на годишнината од крајот на Корејската војна, тој рече дека јужнокорејската армија „ќе биде уништена“ доколку се обиде да ја нападне Северна Кореја, пренесе новинската агенција „Јонхап“.

„Нашите вооружени сили се подготвени да одговорат на секоја криза и да ја одвратат нуклеарната војна, нашата нација е исто така целосно подготвена да ја мобилизира својата апсолутна сила“, рече севернокорејскиот лидер.

Најавата на Ким дојде откако официјални лица во Сеул и Вашингтон соопштија дека Пјонгјанг ги завршил подготовките за спроведување на првата нуклеарна проба од 2017 година.

Ким во говорот рече дека Вашингтон продолжува со „опасни, незаконски непријателски акти“ со Јужна Кореја против Северот и се обидува да го оправда своето однесување со „демонизирање“ на земјата.

Северна Кореја долго време ги обвинува Соединетите држави за двојни стандарди во нивните воени активности и за водење непријателска политика кон Пјонгјанг, тврдејќи дека тоа го исклучува продолжувањето на разговорите насочени кон ставање крај на нејзината нуклеарна и ракетна програма во замена за олеснување на санкциите.

„Двојниот чин на САД, кој ги прикажува сите рутински дејствија на нашите вооружени сили како „провокација“ и „закана“ додека одржуваат големи заеднички воени вежби кои сериозно ја загрозуваат нашата безбедност, е грабеж“, рече Ким. додавајќи дека ги доведува билатералните односи до точка на прекин.во која тешко се враќа назад.

Во својот говор, Ким за прв пат го осуди новиот конзервативен претседател на Јужна Кореја, Јун Сук-јеол, обвинувајќи го дека ја загрозува безбедноста на Пјонгјанг и правото на самоодбрана.

Годишнината од крајот на Корејската војна се одбележува како национален празник во Северна Кореја.

Војната на Корејскиот полуостров започна на 25 јуни 1950 година, а заврши на 27 јули 1953 година. Коалицијата од 17 земји предводена од САД се бореше на страната на Сеул против Пјонгјанг, кој имаше поддршка од Кина и поранешниот СССР.

Борбите завршија со потпишување на Договорот за примирје во демилитаризираната зона меѓу Јужна и Северна Кореја. Мировниот договор до денес не е официјално потпишан, па Сеул и Пјонгјанг практично се уште се во војна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО