28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Ким Џонг Ун признава дека ширењето на Ковид доведе до „големи превирања“

НАЈЧИТАНО

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во саботата изјави дека ширењето на Ковид-19 ја донело земјата во „големи превирања“ и повика на сеопфатна битка за надминување на епидемијата, по 21 нов смртен случај кај луѓето со треска еден ден претходно.Северна Кореја оваа недела ја призна својата прва епидемија на „ковиди без преседан“, откако повеќе од две години тврдеше дека нема инфекции и нема знаци дека е во тек ригорозна кампања за тестирање или лекување.

Со оглед на ограничените можности за тестирање на Северна Кореја, експертите веруваат дека објавените бројки веројатно претставуваат мал дел од вкупните инфекции, што може да доведе до илјадници смртни случаи во една од двете земји без кампања за вакцинација против Ковид.

Владејачката Лабуристичка партија во земјата итно се состана и слушна извештаи за лекување на околу 280.810 луѓе со симптоми и вкупно 27 смртни случаи откако беше пријавена треска од неидентификувано потекло кон крајот на април, објави новинската агенција КЦНА.

Водачот Ким, исто така, на состанокот рече дека ширењето на епидемијата е голема катастрофа за земјата, но дека тие би можеле да ја надминат кризата „ако не го изгубиме фокусот во спроведувањето антиепидемиски политики и одржиме силна организациска моќ и контрола врз основа на партиско и народно единство“.

Државните медиуми не соопштија дали новите смртни случаи биле предизвикани од Ковид, а KCNA во петокот објави дека еден смртен случај е потврден од омикрон коронавирус и дека 524.440 луѓе покажале знаци на треска од крајот на април, вклучително и нови 174.440 во петокот.

Северна Кореја тестира околу 1.400 луѓе неделно, според Ки Парк од Медицинскиот факултет Харвард, кој работел на здравствени проекти во земјата, што не е ни приближно доволно за испитување на стотици илјади луѓе со симптоми.

Водачот Ким рече дека здравствената криза е предизвикана од неспособноста и неодговорноста на партиските организации во нивниот анти-епидемиски одговор, но трансферот беше неконтролиран и земјата мора да има верба во својата битка за надминување на кризата што е можно поскоро, соопшти КЦНА.

Тој, исто така, понуди да донира медицински материјали од неговото домаќинство за да ги користат семејствата во посебни тешкотии и рече дека здравствените службеници мора да учат од искуствата на другите напредни земји, вклучително и Кина во борбата против епидемијата, пренесува КЦНА.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО