1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Ким Џонг Ун повторно на пробното истрелување на проектил!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го следел пробното истрелување на нов тип тактички водено оружје чија цел е зајакнување на нуклеарните капацитети на земјата, објави во неделата севернокорејската државна новинска агенција КЦНА.

Веста доаѓа во услови на знаци, според јужнокорејски и американски официјални лица, дека Северна Кореја наскоро може да продолжи со нуклеарно тестирање дури и откако Ким минатиот месец го укина самонаметнатиот мораториум за тестирање на интерконтинентални балистички ракети.

Јужнокорејската војска во неделата соопшти дека забележала два проектили истрелани од источниот брег на Северна Кореја кон морето доцна во саботата, летајќи околу 110 километри со максимално растојание од 25 километри од земјата и максимална брзина под 4 маха.

„Новиот тип на систем за тактичко наведувано оружје е од големо значење за значително подобрување на огнената моќ на артилериските единици со долг дострел и за подобрување на ефикасноста на тактичките нуклеарни бомби“, пишува КЦНА.

Агенцијата не соопшти кога е извршено тестирањето, ниту пак дала детали за проектилот.

Откако го водеше тестот, Ким „даде важни инструкции за понатамошно градење на одбранбените капацитети на земјата и нуклеарните борбени сили“, објави КЦНА.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потврдено обвинение за недозволено складирање на речиси 5 килограми злато и сребро

Судот на Босна и Херцеговина го потврди обвинението на Обвинителството на Босна и Херцеговина, кое го обвинува Драган Станковиќ дека како сопственик на деловната...

Од денес започнуваат интензивните преговори за формирање на ново владино мнозинство-„МИНИСТЕРСТВО ЗА БУРЕК“.

Арбен Таравари, новиот лидер на Алијанса за Албанците во Македонија, е јасен и гласен: „НЕ САКАМЕ МИНИСТЕРСТВО ЗА БУРЕК!“ Таравари со неговата АА влегува...

Стоилковски прашува дали мора да падне крв за да се реагира?

Стоилковски: Ново бегство од затворот „Скопје”, мора ли крв да падне како во Идризово за одговорност на Тупанчевски и Андов „Сокол”? Уште еден затвореник побегнал...
spot_img
spot_img
spot_img