3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Ким Џонг Ун најави зајакнување на воените капацитети на Северна Кореја

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Севернокорејскиот лидер најави големо зајакнување на воените капацитети на Северна Кореја за време на посетата на вработените кои учествуваа во тестирањето на интерконтиненталната балистичка ракета во четвртокот.

Северна Кореја ќе има непобедлива и незапирлива воена сила, најави севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун. Тој зборуваше на состанокот со официјални лица, научници и технологија и други работници вклучени во тестирањето на интерконтиненталната балистичка ракета во четвртокот.

Нов тип на интерконтинентална балистичка ракета, која полета повисоко и подалеку од претходно, беше тестирана во четвртокот во Северна Кореја во присуство на Ким, пренесува АФП. Се очекува да достигне висина од околу 6.250 метри и да прелета 1.090 километри. Ракетата падна во Јапонското Море, во ексклузивната економска зона на Јапонија.

Ова беше прво лансирање на ракетата Хвасонг-17, претставена во октомври 2020 година.

„Само оние што се опремени со моќна офанзивна способност, непобедлива воена моќ што никој не може да ја запре може да спречи војна, да обезбеди државна безбедност и контрола и да ги контролира сите закани и уцени од империјалистите“, рече Ким, цитиран од севернокорејската новинска агенција KCNA. Ким Џонг Un. „Ние ќе продолжиме да ја следиме целта за зајакнување на националните одбранбени способности“, додаде тој.

Аналитичарите проценуваат дека успешното лансирање во четвртокот ја зголеми довербата на Ким дека Северна Кореја е на вистинскиот пат да ја зајакне својата одбрана и дека може да се очекуваат повеќе слични обиди во иднина. Лансирањето на Северна Кореја доаѓа во чувствителен момент за регионот, бидејќи Северна Кореја ќе претседава до мај. Соединетите Држави, со кои Северна Кореја технички сè уште е во војна, во петокот објавија дека ќе работат во рамките на Обединетите нации на заострување на санкциите против Северна Кореја поради „сè поопасни провокации“, но Русија и Кина веќе посочија дека заострувањето нема да поддршка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img