2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Ким Кардашијан на аукција купи крст што го носеше принцезата Дијана

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американската реалити ѕвезда и ѕвезда на социјалните мрежи Ким Кардашијан го купила Кросот Аталах, познатиот привезок што го носеше принцезата Дијана, на аукција во средата, објави аукциската куќа Сотби.

Луксузниот привезок, кој во 1920 година го изработи познатиот британски златар Гарард, принцезата Дијана го носеше во неколку наврати.
Крст со кристал од аметист е продаден за 163.800 фунти (околу 187.000 евра) на аукција одржана во средата во Лондон.

Така, приврзокот, кој принцезата го носеше на хуманитарна гала вечера во Лондон во 1987 година, беше продаден за двојно повисока цена од очекуваната. Покрај аметист, крстот е украсен и со дијаманти со вкупна вредност од 5,25 карати.

„Накитот што го поседува или носи принцезата Дијана ретко се наоѓаат на пазарот, особено кога станува збор за накит како крстот Аталах, кој е смел и посебен по боја“, изјави пред продажбата Кристијан Спофорт од аукциската куќа Сотби.

Претходно, Ким Кардашијан (42) го носеше фустанот во кој американската актерка Мерлин Монро во 1962 година му ја отпеа „Happy Birthday“ на претседателот Кенеди на гала вечера во музејот Метрополитен во Њујорк.

Музејот на Рупли, сопственик на легендарниот фустан, подоцна мораше да ги негира обвинувањата дека Ким Кардашијан го оштетила фустанот додека го носела.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img