More

  Киев ја обвини Русија дека врши „екоцид“ во Украина

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Војната во Украина уништува шуми, ги загадува ораниците што се полни со мини, а и водата е загадена, предупреди украинскиот министер за животна средина Руслан Стрилец.

  Тој во обраќањето пред учесниците на неформалниот состанок на ЕУ во Прага, која претседава со Унијата, рече дека руската инвазија уништила три ​​милиони хектари украински шуми.

  Според него, во Украина се регистрирани најмалку 260 случаи на „екоцид” и повеќе од два илјади случаи на предизвикана еколошка штета, а 20 отсто од заштитените подрачја во државата се загрозени.

  – Кога ракета ќе падне во национален парк и кога ќе изгорат илјада хектари шума, тоа е екоцидно. Зошто Русија води војна која уништува диви животни? Дивите животни не можат да се бранат, но сепак се стрелаат проектили врз нив. Зарем тоа не е екоцид? – изјави Стрилец.

  Тој додава дека руската војска извршила и повеќе од 40 напади врз складишта за нафта во Украина, што предизвикува сериозно загадување на воздухот.

  – Проблем е и водата за пиење… Русите ги уништуваат станиците за третман на вода – рече тој, додавајќи дека западна Украина каде се преместени бегалци од истокот на земјата моментално се соочува со проблеми во водоснабдувањето.

  Министрите за животна средина на ЕУ ветија помош за Киев, а чешката министерка Ана Хубачкова рече дека членките на Унијата од 27 нации би можеле да помогнат во мапирањето и анализата на штетите, како и да достави соодветна финансиска помош.

  – Има многу идеи, многу предлози за кои сметам дека може да се координираат – рече Хубачкова.

  Стрилец вели дека Германија понудила 20 милиони евра за да и помогне на Украина да ги обнови природните ресурси.

  – Сите европски земји се подготвени да ни помогнат. Многу е корисно да се биде овде денеска. Ги слушам нивните идеи… и сигурен сум дека тоа ќе ми помогне да подготвам обновена програма за зелениот курс на Украина – додаде тој.

  Германската министерка Штефи Лемке рече дека е неопходно да се обезбеди „итна помош за критичната инфраструктура“, без да се чека на повоеното закрепнување на Украина.

  Хубачкова додаде дека Прага би можела да го искористи своето искуство од четирите години минати под тоталитарна комунистичка власт предводена од Москва, и да и помогне на Украина да ги расчисти минираните области.

  – Тука имаше руска војска, исчистивме мини, го имаме искуството. Доколку побараат да помогнеме во чистењето, со задоволство би го направиле тоа – рече таа.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img