Киев мора да почека со контраофанзива, порачуваат од САД

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Високи американски функционери ја советуваа Украина да се воздржи од преземање голема офанзива против руските сили се додека не заврши нова испорака на модерно американско оружје и обука за негова употреба, изјави извор од администрацијата на претседателот Џозеф Бајден.

Во разговор со мала група новинари под услов да остане анонимен, висок функционер објави дека САД цврсто се придржуваат до својата одлука да не испорачаат тенкови „Абрамс” на Украина во моментот, во исто време кога има контроверзии во Германија поради испраќањето тенкови Леопард во Киев.

Официјалниот претставник рече дека САД во моментов не планираат да ги испратат тие тенкови во Украина бидејќи се скапи и тешки за одржување, а германскиот министер за одбрана Борис Писториус вчера негираше дека Берлин еднострано ја блокира испораката на тенкови Леопард во Украина, нагласувајќи дека владата е подготвен да преземе чекори брзо и да ги испрати доколку има консензус меѓу сојузниците.

Неодамнешните разговори на Вашингтон со Киев за можна контраофанзива беа во контекст на обезбедување дека Украинците прво ќе посветат доволно време на обука за најновото оружје обезбедено од САД, рече претставникот.

Американската администрација верува дека таквата офанзива би била поуспешна доколку Киев ја искористи обуката и значителното снабдување со ново оружје, откако САД во четвртокот соопштија дека ќе испратат стотици оклопни возила во Украина за борбена употреба.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img