17.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Киев доби од Варшава воена опрема од седум милијарди долари

НАЈЧИТАНО

Од почетокот на конфликтот во Украина, Варшава го снабдила Киев со воена опрема во вредност од околу седум милијарди долари, јавија полските медиуми.

Во исто време, Полска долго време зазема една од најсилните позиции против Москва и е главен поддржувач на вооружувањето на Украина, пишува Милитари Воч Магазин (Military Watch Magazine).

Киев од својот сосед наводно, добил 200 тенкови Т-72, неколку артилериски системи Гвоздика, ракетни фрлачи Град и ракети компатибилни со ловците МиГ-29 и Су-27 на украинските воздухопловни сили.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО