2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Киви – несакани ефекти на популарно овошје

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кивито е познато по својот уникатен сладок вкус и како ризница на витамини и минерали. Луѓето ширум светот го сакаат ова овошје. Кивито и главната причина зошто стана толку популарно е неговото влијание врз слабеењето и значителното количество на витамин Ц. Сепак, ова овошје има и несакани ефекти.

Според експертите, кивито може да има многу несакани ефекти. Многу луѓе се алергични на овошје. Не можеме со сигурност да знаеме пред да го конзумираме, но доколку сте алергични на некое овошје воопшто, а особено на оние што растат во дивината, тогаш треба да избегнувате киви.

Оток и осип се многу чести. Синдромот на орална алергија, дерматитис, панкреатитис и дијареа се дополнителни познати несакани ефекти, особено ако се јадат во големи количини, па затоа се препорачуваат два до три киви дневно.

Киви не треба да се јаде за време на бременост и доење. Ова овошје може да го наруши дејството на одредени лекови, како и редовната исхрана.

Алергиски реакции на киви
Поради консумирање на киви може да се развијат алергиски реакции. Важно е да бидете внимателни додека го јадете. Многумина кои консумирале киви во големи количини пријавиле вкрстена сензибилизација и разни видови на алергии.

Осип и оток
Според студиите, откриено е дека прејадувањето киви може да доведе до оток. Анафилакса може да се појави и кај луѓе кои јадат премногу киви. Чести се и осип, астма и коприва, како и локална иритација на устата.

Орален алергиски синдром (ОАС)
Многу луѓе пријавиле ОАС поради прекумерна потрошувачка на киви. OAS вклучува отекување на устата и јазикот. Исто така, доведува до печење и чешање во устата.

Дерматитис
Луѓето кои консумираат големи количини киви секој ден може да развијат кожни болести, како што е дерматитис.

Панкреатитис
Прејадувањето киви може да доведе до акутен панкреатит. Ова вкусно овошје е богато со калиум, серотонин и витамини Ц и Е.

Високите дози на овие компоненти може да го променат нивото на триглицериди во крвта, што може долгорочно да му наштети на панкреасот.

Дијареа и малаксаност
Еден од несаканите ефекти на кивито вклучува повраќање, гадење и дијареа. Исто така, може да доведе до несвестица и отежнато голтање.

Алергија на латекс
Според студиите, откриено е дека повеќето луѓе со алергија на латекс се исто така склони кон развој на алергија на киви. Ако имате алергиски реакции на латекс, избегнувајте да јадете киви и производи од киви.

Доење и бременост
Бремените жени и мајките кои ги дојат своите бебиња треба да се консултираат со својот лекар за количината на киви што треба да ја консумираат.

Интеракција со некои видови лекови
Според многу студии, откриено е дека ова овошје има антигабични ефекти и може да предизвика зависност кога се користи со други антигабични лекови.

Кивито ја разредува крвта и на тој начин ги зголемува шансите за крварење, доколку се зема со одредени видови на лекови. Некои од овие лекови се антикоагуланси, аспирин, хепарин, нестероидни антиинфламаторни лекови.

Растителни соединенија, антиоксидантни и антиинфламаторни својства во кивито помагаат во лекувањето на многу болести. Сепак, треба да знаеме сè за неочекуваните несакани ефекти на кивито. Затоа, јадете го ова овошје умерено, за да ги избегнете неговите несакани ефекти, пренесува Vijesti.me.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img