15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Кејт Бланшет го слави својот 53-ти роденден и останува жесток застапник за правата на жените

НАЈЧИТАНО

Кејт Бланшет го слави својот 53-ти роденден и останува жесток застапник за правата на жените
Холивудската актерка Кејт Бланшет го слави својот 53-ти роденден и останува една од најголемите икони на модерниот филм, соработувајќи со многу од најголемите режисери.

Австралиската филмска актерка и двократна оскаровка Кејт Бланшет е секако икона на современиот филм, која ја имаше честа да може да создава под водство на најголемите режисери во последните две децении, а публиката апсолутно ја обожава.

Во исто време, таа не е само извонредна актерка, нејзиното име често се споменува кога се во прашање хуманитарните напори и напорите за зачувување на природата, а гласна е и кога станува збор за правата на жените и еднаквоста на жените во филмската индустрија, каде што општеството сè уште има многу работа.

Како една од првите актерки, Кејт се нафрли и го крена гласот против холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн, кој се соочи со стотици обвинувања за сексуално насилство и силување. Таа исто така беше една од 300-те холивудски актерки кои го поддржаа движењето Time’s Up, вклучувајќи ги Мерли Стрип и Џенифер Лоренс.

Во 2014 година доби Оскар за улогата во филмот „Тажна Јасмин“ во режија на Вуди Ален, а во 2005 година и беше доделена наградата на Американската филмска академија за „Авијатичар“ во режија на Мартин Скорсезе. Во 2007 година, таа се прослави како најдобра актерка во Венеција, добивајќи ја наградата за нејзиниот андроген портрет на Боб Дилан во Боб Дилан: 7 лица на режисерот Тод Хејс.

Деновиве Кејт го слави својот 53-ти роденден и импресионира со својата убавина која едноставно никогаш не избледува. Во минатото таа повеќе пати беше вклучена во листата на најубави жени во светот, а во Холивуд важи за една од најубавите актерки.

Денес и понатаму добива многу улоги и е ентузијаст во се што прави. Изгледа дека никогаш не и снемува инспирација и дека можеме да се надеваме на уште многу врвни креации кои ќе излезат од нејзините раце.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО