15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Кецмановиќ без финале во Мексико: Медведев е пресилен

НАЈЧИТАНО

Српскиот тенисер Миомир Кецмановиќ не успеа да се пласира во финалето на АТП турнирот во Лос Кабос, Мексико – Русинот Данил Медведев, играч број еден на планетата, беше подобар од него со 2-0.

Според сетовите, беше 7:6 (0), 6:1 за 26-годишниот московјанец по речиси час и половина игра. Во финалето Медведев ќе игра против Британецот Камерон Нори, кој беше подобар од Феликс Оже-Алијасим.

*Надал го откажа учеството во Монтреал

Ова ќе биде можност Медведев да стигне до својата 14. титула на АТП во сингл, а интересно е што е во неповолна серија кога се во прашање натпреварите за титулата – ги загуби претходните пет финалиња. Беше на прагот да го освои трофејот во Париз (поразен од Ѓоковиќ), Торино (поразен од Зверев), Австралија опен (поразен од Надал), Хертогенбош (поразен од Ван Рајтовен) и Халео (поразен од Хуркач).

Кечмановиќ има многу за жалење бидејќи ја продолжи добрата игра против Медведев на турнирот во Лос Кабос – имаше брејк предност во првиот сет, бидејќи во четвртиот гем му го одзеде сервисот на ривалот користејќи ја првата брејк-точка. Во следниот гем ја „преживеа“ брејкот и го потврди брејкот.

Сепак, во седмиот гем Медведев го прави брејкот и потоа следува изедначување, а до тај-брејкот немаше поголеми возбудувања. Тогаш играта на 22-годишниот белграѓанец почнува да опаѓа.

Во тај-брејкот не освои ниту еден поен, а во вториот сет не беше на потребното ниво – освои само еден гем.

За финалето Медведев ќе се бори против играчот кој минатата сезона го освои турнирот во Јужна Калифорнија – Камерон Нори. Британецот, 12. играч во светот, ги победи трите позиции повисоко рангирани на АТП листата – Канаѓанецот Феликс Оже-Алијас со 6:4, 3:6, 3:6.

Нори, полуфиналистката на Вимблдон, ќе се бори за петтата титула во сингл во кариерата.

Турнирот во Лос Кабос се одржува од 2016 година, се игра на отворено на тврда подлога (солфлекс), а припаѓа на серијата АТП 250.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО