5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Кербер и Кракен се нови видови на коронавирус. Чапак објасни колку се опасни

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Директорот на ХЗЈЗ, Крунослав Чапак, во четвртокот изјави дека врвот на грипот се очекува на крајот на јануари и почетокот на февруари и дека варијантата кракен „Ковид-19“ веројатно е веќе присутна во Хрватска, иако се уште не е микробиолошки потврдена.

„Сега е многу веројатно веќе овде, бидејќи не сме изолирани од остатокот од светот. Сите досегашни соеви се шират брзо, а за очекување е да се прошири и кракенот“, рече Чапак.

Според резултатите од микробиолошките наоди, кракен досега не е евидентиран, но причините се собрани пред две недели, додаде директорот на ХЗЈЗ, кој учествуваше на состанокот по повод Европската недела за превенција од рак на грлото на матката.

Новите соеви на кракен и кербер се подваријанти на коронавирусот BA.5, а досега се познати околу 75 варијанти на овој вирус.

Засега нема докази дека кракен предизвикува сериозна болест
„Некои варијанти се шират побрзо и се позаразни, а керберот и кракенот очигледно се нешто позаразни бидејќи ја преземаат доминацијата на претходните соеви. Засега нема клинички докази дека предизвикуваат потешка болест“, рече Чапак.

Кога станува збор за грипот, тој наведува дека до 15 декември минатата година сме имале околу 70 случаи, додека сега бележиме илјадници заболени, па кулминацијата на сезоната на грип се очекува на крајот на јануари и почетокот на февруари. , во најстудениот период од годината.

Бидејќи мерките против КОВИД веќе не важат и имаме големи собири, се очекува ширење на респираторните инфекции и Ковид-19.

„Имунитетот кај респираторните инфекции е краткотраен, без разлика дали се стекнува со вакцинација или по природен пат. Тоа што лани имавте грип не значи дека нема да добиете повторно“, вели Чапак.

Затоа на граѓаните им се препорачува да се држат на дистанца и да избегнуваат големи собири и да се вакцинираат. Чапак посочи и дека во Хрватска годишно има најмногу околу стотина смртни случаи од грип.

ХЗЈЗ: Бесплатна вакцинација за оние кои не се хронично болни
Во сезоната на респираторни инфекции, моментално е активен респираторниот синцицијален вирус (РСВ), кој е веќе добро позната инфекција кај децата, а најголем проблем се јавува кај децата кои се заразени и со грип и со синцицијален вирус. Иако има постепено намалување на инфекциите, РСВ е особено опасен кај малите деца кои имаат тесни бронхии бидејќи вирусот ги блокира.

ХЗЈЗ извести дека на почетокот на јануари е одобрена можноста за бесплатна вакцинација за лицата кои не припаѓаат на ризичните групи на населението, поради зголемениот интерес за вакцинација и малата достапност на вакцини во аптеките.

Се повикуваат граѓаните да контактираат со избрани лекари по матична медицина за вакцинација и претходно телефонски да го договорат терминот за вакцинација, со цел да се избегнат гужви кои се поволни услови за ширење на респираторни инфекции.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Владата го смени името, но но не и планот

Владата воведува данок против оние форми кои енормно профитираа од кризите изминативе две-три години, само го нарекува со друго има, данок за солидарност. Имено, доколку државата...

И на МНР му „пукна филмот“

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни антибугарски активности во Република...

Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

„Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ...
spot_img
spot_img
spot_img