Келнерката откри што не треба да почнуваат гостите во кафеана

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Келнерката, која со оваа работа се занимава повеќе од десет години, сподели некои правила со кои, според неа, гостите не треба да почнуваат во кафеана.

Келнерката за хрватскиот инсајдер проговори за однесувањето на гостите кое им оди на нерви на вработените.1. Не се обидувајте да привлечете внимание на бесрамен начин

Според нејзините проповеди, најчести поплаки се мавтање со денар кон келнерот, извикувајќи го нивното име. Ниту тоа не е ни пријатно, бидејќи сакаат да го привлечат вниманието на келнерот, кој почнува да зборува за нешто друго. Како што објаснила, келнерот по некое време ќе забележи дека сте без пијалок во раце. Келнерот не ни забележа, па доволен беше контакт со очите, но климање со главата.

2. Ако не знаете што да нарачате во кафеана

Ако кафулето е преполно и треба да почекате да нарачате пијалок, келнерката ве советува да размислите каков пијалок би сакале да нарачате. Како што вели, келнерите не слушаат зборови како „не знам“. Ниту е важно кога ќе ги прашате вашите пријатели што сакаат.

3. Не барајте музика

Не барајте од вработените да ја менуваат музиката, да ја пуштаат вашата омилена музика или да ја намалуваат или креваат јачината на џубоксот или џубоксот. „Вашиот келнер, но не и диџеј“, советува тој.

4. Не ја менувајте понудата за коктел

Ако сакате да го нарачате вашиот коктел, можете да го направите дома. „Во 90 проценти од случаите модифицираните коктели немаат добар вкус и гостите најчесто повраќаат“, го опишува искуството на келнерката.

5. Не очекувајте келнерот да се сети што сте нарачале

Можеби некој од келнерите ќе го запамети тоа и тоа треба да се цени.

6. Не губете време прашувајќи што нудат

Но, дали навистина сакате келнерот да ви го каже целиот ценовник? Кафуле е, дефинитивно имаат голем избор. Од друга страна, правилно е да прашате какво пиво имаат или каков џин, бидејќи на тој начин му овозможувате на келнерот да ви го донесе она што навистина сакате да го пиете.

7. Не заземајте повеќе простор отколку што ви треба

Бидете внимателни кон другите во барот. Не земајте повеќе маси отколку што ви треба, а исто така не оставајте ѓубре зад себе, пишува Инсајдер.

8. Среќен со бакшиш

Како што пишува порталот, дури и келнерите сакаат комплименти, а не живеат. Не заборавајте дека работат и за пари, а ако мислите дека келнерот ви подготвил навистина добар оброк, не заборавајте да му дадете добар бакшиш.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img