Келнерката откри: Овие осум работи никогаш не ги правете во кафуле!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Една келнерка, која со оваа работа се занимава повеќе од десет години, претстави низа работи кои, како што вели, не треба да ги правите во кафуле.

1. Непристојни сте додека се обидувате да го привлечете вниманието на келнерот
Дефинитивно најчеста навреда е мавтањето со пари кон келнерот, извикувањето на неговото име или обидот да се привлече неговото внимание на друг начин додека тој прави нешто друго. Доволно е да бидете малку во шанк без пијачка во раце за келнерот да забележи дека ви треба. А ако сеуште мислите дека келнерот не ве забележал, контактот со очите и климањето со главата е сосема доволно, советува овој келнер.
2. Одите во кафеана кога не знаете што да нарачате
Ако кафулето е преполно и треба да почекате да нарачате пијалок, искористете го тоа време за да одлучите што сакате да пиете. Не губете време велејќи му „не знам“ на келнерот или вртете се кон вашите пријатели и прашувајќи ги што сакаат. Келнерите немаат време за тоа.

3. Барајте музичка желба
Ако кафулето нема џубокс, никој не е заинтересиран да ја слуша вашата музика. Не барајте од келнерот да ја смени музиката, да пушти песна или да ја намали јачината на звукот. Тој не е диџеј.

4. Ги менувате специјалните понудени коктели
Ако сакате да направите свој коктел, можете да го направите дома. Во 90 проценти од случаите, модифицираните коктели немаат добар вкус и се враќаат назад. Едноставно нарачајте пијалок кој содржи состојки за кои знаете дека делуваат за вас.

5. Очекувате келнерот да се сети што сте нарачале
Можеби некои ќе се сетат и тоа треба да се цени, но секогаш е подобро сами да нарачате што сакате да пиете.

6. Губете време прашувајќи што имаат да понудат
Дали навистина сакате келнерот да ви го каже целиот ценовник? Тоа е кафуле, мора да имаат одличен избор. Од друга страна, во ред е да прашате какво пиво имаат или каков џин, затоа што на тој начин му овозможувате на келнерот да ви донесе тоа што навистина сакате да го пиете.

7. Заземате повеќе простор отколку што ви треба
Бидете внимателни кон другите луѓе во кафулето. Не земајте повеќе столчиња отколку што ви треба, а ни ѓубре не оставајте зад себе, пренесува Инсајдер.

8. Заборавате да дадете бакшиш
Келнерите сакаат комплименти, но комплиментите не заработуваат за живот. Запомнете дека тие работат и за пари, а ако мислите дека келнерот ви направил навистина фантастичен пијалок, не заборавајте да му дадете добар бакшиш.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img