Кај луѓето кои престануваат да пијат, когнитивните способности се враќаат за 18 дена

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Едно ново истражување им дава надеж на оние кои многу пијат, покажувајќи дека повеќето кои престануваат да пијат доживуваат значителни когнитивни подобрувања по само 18 дена.

Дефицитите, како што се губењето на меморијата и вниманието, се подобриле во 63 отсто од случаите по само 18 дена, што покажува дека значително подобрување е можно за кратко време, пренесува IFL Science.

Тешкото нарушување на употребата на алкохол (AUD) претставува тешкотија во контролирањето на внесот на алкохол, при што луѓето често градат толеранција и бараат зголемени количини за да го постигнат истиот ефект.

Прекумерното консумирање алкохол е поврзано со широк спектар на когнитивни дефицити, вклучувајќи складирање и пронаоѓање информации, додека тешката употреба може да доведе до оштетување на мозокот.

Сепак, претходните докази покажаа дека личноста која престанува да пие може да ги смени некои од дефицитите поврзани со AUD, но, како и со многу истражувања на мозокот, токму она што се случува ги избегна научниците.

За подобро да го разберат ова, истражувачите мораа да преземат лонгитудинален пристап, во кој ги проучуваат истите луѓе во одреден временски период за да бараат какви било промени.

Земајќи 32 лица со тешка AUD, од кои 24 мажи, истражувачите ги испитале бидејќи престанале да користат алкохол по осум, а потоа 18 дена. Во студијата беа вклучени и 32 здрави луѓе од контролната група.

На учесниците со AUD им помогна програма за детоксикација и орален третман со тиамин да престанат да пијат. Секој учесник беше подложен на кратка евалуација на невропсихолошкото оштетување предизвикано од алкохол, кое го одредува когнитивниот статус на алкохоличарите и се смета за златен стандард за тестирање.

Резултатите покажаа дека 60 проценти од учесниците со AUD имале когнитивно оштетување по осум дена, а 63 проценти од нив покажале подобрувања до нормалните нивоа во рок од 18 дена.

Најголеми придобивки беа визуопросторните индикатори, кои се подобрија кај 67 проценти од испитаниците за 18 дена.

Студијата има и некои ограничувања како што е големината на примерокот, која во овој случај беше мала и не беа земени предвид други фактори, како што се други супстанции кои можат да влијаат на когнитивните способности, вклучително и употребата на никотин.

Ова е најбрзото подобрување кај луѓето со AUD што студијата го видела досега, и можно е когнитивните дефицити да почнат да се намалуваат за уште пократко време, иако ќе бидат потребни дополнителни студии за да се утврди ова.

Истражувањето е објавено во списанието Alcohol and Alcoholism.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img