1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Кај Бајден е пронајден нов сет на тајни документи. Белата куќа нема коментар

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Соработниците на американскиот претседател Џо Бајден пронајдоа нов сет на доверливи владини документи на друга локација, што прераснува во нов политички скандал за Белата куќа, пишува во четвртокот Би-Би-Си.Првиот сет на документи е пронајден во приватна канцеларија во Вашингтон, кои Џо Бајден ги користел по завршувањето на неговиот мандат како потпретседател. Случајот го истражува Министерството за правда.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп чувал илјадници владини документи, од кои неколку стотици класифицирани како доверливи, во својата резиденција на Флорида повеќе од една година и се соочува со кривична истрага.

Се уште не е познато кога и каде точно се пронајдени новите документи кај Бајден.

Белата куќа нема коментар
Околу 10 доверливи документи од потпретседателските денови на актуелниот претседател Џо Бајден беа откриени во ноември од страна на личните адвокати на американскиот претседател во просториите на тинк-тенк во Вашингтон, изјави во понеделникот адвокатот на Белата куќа.

Документите, наводно, вклучуваат разузнавачки белешки и брифинг материјали за Украина, Иран и Обединетото Кралство.

Пристапот до доверливите документи со закон е ограничен на лица со посебни овластувања и постојат правила како тие се чуваат. Сите документи на Белата куќа, вклучувајќи ги и доверливите документи, мора да бидат предадени на Националниот архив по завршувањето на мандатот на владата.

Белата куќа се уште не ги коментираше новооткриените документи. Но, откритието го потврдија CBS и други американски медиуми.

Портпаролката на Бајден, Карин Жан-Пјер одби да им каже нешто на новинарите во средата за првиот сет на документи. „Тоа го истражува Министерството за правда“, рече таа.

Бајден на заедничката прес-конференција со лидерите на Мексико и Канада во вторникот изјави дека сериозно ги сфаќа доверливите документи.

Демократот Бајден се соочи со критики од републиканците откако неговото Министерство за правда минатата година започна истрага за начинот на кој поранешниот републикански претседател Доналд Трамп постапува со доверливи документи откриени во неговиот клуб Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида.

Сомневајќи се за можно попречување на истрагата, ФБИ побара и доби судско одобрение во август да го претресе домот на Трамп, каде што агентите пронајдоа повеќе од 13.000 дополнителни записи, од кои околу 100 беа високо доверливи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img