4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Католички свештеник изгоре жив во напад во Нигерија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Непознати напаѓачи ја запалиле резиденцијата на католички свештеник во северозападна Нигерија. Еден свештеник бил запален до смрт, додека друг бил застрелан кога се обидел да избега, пренесува Ројтерс.

Поради овој напад, нарушена е довербата во безбедносните власти на Нигерија, најнаселената африканска земја, каде наскоро треба да се одржат претседателски избори, пренесува Index.hr.

Мотивите на вооружените напаѓачи не се познати.Напаѓачите вчера во раните утрински часови ја запалиле куќата на свештеникот Исак Ачи во селото Кафин-Коро, откако не можеле да пристапат до неговата резиденција. Друг свештеник, кој беше застрелан додека се обидуваше да побегне од запалената куќа, итно е пренесен во болница, изјави портпаролот на полицијата.

„Ова е тажен момент. Ако некој свештеник е убиен на таков начин, тогаш тоа значи дека никој не е безбеден. Овие терористи изгубија и потребна е драстична акција за да се запре овој масакр“, рече гувернерката на Нигер, Санија Бело, според Ројтерс.

Неколку часа подоцна беше извршен напад во северната држава Кацина. Истата група насилници застрела свештеник и зеде пет лица како заложници од христијанска куќа додека се подготвуваа за неделна миса во блиската црква.

Минатиот јуни, вооружени напаѓачи нападнаа католичка црква во југозападна Нигерија за време на неделната миса, убивајќи десетици верници.

 

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ОХРИД СО ПОДДРШКА НА КАМПАЊАТА „ГИ ЗАПОЗНАВАМЕ РЕТКИТЕ БОЛЕСТИ“

По повод месецот на ретки болести, претседателот на советот на Општина Охрид Сашо Донев и советниците на Советот на Општина Охрид се вклучија во...

ДОНЕСЕНИ РЕШЕНИЈА ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ФИНАНСИСКИ СРЕДСТВА ВО СПОРТОТ ПО ЈАВНИТЕ ПОВИЦИ

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков, денеска ги донесе решенијата за доделување на финасиски средства во областа на спортот, по претходно распишаните јавни повици: РЕШЕНИЕ...

Елитната нуклеарна подморница ја „крпеле“ со секундарен лепак!

На британска нуклеарна подморница, која се ремонтира веќе седум години, пронајдени се завртки закачени со суперлепак. Тоа откритие сериозно го „збеснa“ шефот на британското Министерство...
spot_img
spot_img
spot_img