27.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Карта на Црна Гора и провокативна порака од Приштина: Вие сте следниот

НАЈЧИТАНО

Дуелот меѓу Лапи и Будуќност започна со две минути задоцнување и секако не можеше да помине без провокации. Во Подгорица имаше и пред седум дена навивачи од Подгорица, но и синоќа во Приштина.

Имено, локалните навивачи „пуштија“ еден од транспарентите на кој имаше карта на Црна Гора со отсечен дел и порака:

„Вие сте следниот“.

На трибините можеше да се види знаме со симболите на Ослободителната војска на Косово, пишува црногорски Вијести.

Натпреварот на стадионот Фадил Вокри заврши со резултат 2:2. Будуќност поведе преку Виктор Ѓукановиќ во 23. минута. Во судиското надополнување на првото полувреме, Алеф Фирмино од пенал го постигна израмнувачкиот гол за тимот од Косово.

По 19 минути игра, Виктор Ѓукановиќ повторно обезбеди предност за црногорскиот тим, а Албијон Куртај седум минути подоцна ги постави конечните 2:2. Фестим Алидемај промаши и пенал за КФ Лапи во последните минути од играта.

Подгорчани одат во второто коло од квалификациите за Конференциската лига поради домашната победа од 2:0 пред седум дена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО