5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

„Кармата е кучка“ рече албанскиот премиер, посочувајќи на лицемерието на ЕУ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Албанскиот премиер Еди Рама во четвртокот ѝ рече на претседателката на Европскиот парламент (ЕП) Роберти Мецоли дека „кармата е кучка“ мислејќи на големиот корупциски скандал што ја потресе институцијата во последните недели.

Рама посочи дека Европската унија сега бара повисоки стандарди од потенцијалните членки, како што е Албанија, отколку што нејзините членки се придржуваат, навестувајќи го лицемерието во однос на корупцијата на земјите кои веќе се во Унијата.

– Повеќе од половина од земјите на ЕУ веќе нема да можат да влезат во ЕУ. Не зборувам за поранешните комунисти. Зборувам и за основачите, верувајте ми – рече Рама, говорејќи на панелот во Светот Економски форум во Давос.

Европскиот парламент е во центарот на широка истрага за тоа дали странски влади, вклучително и Катар и Мароко, незаконски влијаеле на неговата работа. Во истрагата се вклучени поранешниот потпретседател на парламентот на ЕП, поранешен пратеник во ЕП, еден пратенички асистент и шеф на невладина организација, пишува Политико.

Рама рече дека процесот на пристапување на земјите-кандидати е различен од времето кога земји како Малта, родната земја на Мецола, станаа членки на блокот, велејќи дека тој станал „неверојатно невротичен и нефер“. Албанија е рангирана на 110-то место според индексот на перцепција на корупцијата на Транспаренси интернешнал, под Јужна Африка, Белорусија и Казахстан.

Мецола потоа рече дека парламентот „отсекогаш бил исклучително позитивен кога станува збор за проширувањето на ЕУ, како што многумина од нас се сеќаваат кога се приклучивме“.

Но, додека Рама рече дека неговата земја учи од ЕУ како да гради демократски институции, тој сепак чувствува дека ЕУ ќе ја добие заслужената казна. „Роберта, извини, морам да кажам, кога излезе овој случај на корупција. Реков: кармата е кучка“.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img