14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Кандидатот за британски премиер Сунак вети дека ќе го намали данокот на доход

НАЈЧИТАНО

Еден од кандидатите за следен британски премиер и поранешен министер за финансии Риши Сунак вети дека ќе ја намали основната стапка на данокот на доход за 20 отсто до 2029 година, што може да има два дијаметрално спротивни исходи.

Сунак, некогаш фаворит да го замени Борис Џонсон кога помогна да се движи економијата низ пандемијата „Ковид-19“, се соочува со тешка конкуренција од неговиот противник, министерката за надворешни работи Лиз Трас, која вети дека веднаш ќе ги намали даноците.

Сунак рече дека сè уште е фокусиран на решавање на проблемот со инфлацијата, но кога ќе го реши тоа, ќе го следи веќе објавениот план за намалување на данокот на доход за еден денар во 2024 година и за уште три пени до околу 2029 година. Двата чекори ќе го намалат данокот на доход од 20 на 16 п.

Сунак рече дека планот ќе биде најголемото намалување на данокот на доход од Маргарет Тачер. „Тоа е радикална визија, но во исто време и реална“, рече тој во неделата, еден ден пред членовите на Конзервативната партија да почнат да ги добиваат своите гласачки ливчиња за избор на нов партиски лидер.

Сунак во понеделникот рече дека ќе ги финансира даночните намалувања со растечка економија и дисциплинирана јавна потрошувачка.

Британската потрага по нов премиер започна на 7 јули, откако Џонсон беше принуден да поднесе оставка по неколкумесечните скандали. Конзервативците го намалија изборот на кандидати на Трус и Сунак, а партиските членови ќе донесат одлука на 5 септември.

Со оглед на највисоката инфлација во последните 40 години од 9,4 отсто и стагнацијата на економскиот раст, овие теми преовладуваа во раните фази на политичката трка. Сунак тврди дека планот на Трусика да го промени зголемувањето на придонесите за социјално осигурување и да се откаже од планираното зголемување на данокот на добивка дополнително ќе ја стимулира и забрза инфлацијата. „Мислам дека не би било паметно да се вклучиме во прекумерно задолжување во време кога инфлацијата и каматните стапки веќе се во пораст“, ​​рече Сунак.

Тој рече дека секој денар од намалувањето на данокот на доход би чинел околу 6 милијарди фунти годишно, бројка за која рече дека сепак ќе овозможи јазот меѓу британскиот долг и БДП да се намали доколку економијата порасне во согласност со официјалните прогнози.

Трас тврди дека сега се потребни даночни намалувања за да и се даде поттик на економијата. Неодамнешната анкета на You Gov покажа дека Трас има 24 поени предност пред Сунак меѓу членовите на Конзервативната партија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО