9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Канадскиот премиер Џастин Трудо вчера твитна дека повторно е позитивен на коронавирус

НАЈЧИТАНО

Канадскиот премиер Џастин Трудо вчера твитна дека повторно е позитивен на коронавирус. Се шпекулира дека можно е заразата да потекнува од состанокот на Трудо со американскиот претседател Бајден минатиот четврток во Лос Анџелес. Тогаш ниту еден од нив не носел маска, пишува Си-Ен-Ен.
„Ќе ги следам упатствата за јавно здравје и ќе се изолирам. Се чувствувам добро, но тоа е затоа што се вакцинирав. Значи, ако не сте вакцинирани, и ако можете, земете бустер-доза. Да го заштитиме нашиот здравствен системот и да се заштитиме самите едни со други.

Трудо и две од неговите деца беа позитивни на коронавирусот во јануари. Но, тој бил изложен на вирусот уште двапати претходно. Еднаш на почетокот на пандемијата во март 2020 година тој седеше во 14-дневен карантин кога неговата сопруга Софи Грегоар Трудо беше позитивна, а потоа во декември минатата година се тестираше откако некои членови на неговиот персонал се заразиле.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО