17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Канада уништи скоро 15 милиони ковид вакцини

НАЈЧИТАНО

Властите во Канада беа принудени да уништат речиси 15 милиони дози вакцини против коронавирус поради нивниот изминат рок на траење.

Според Нашнл Пост, кој цитира документ доставен до парламентот, во земјата се уништени 13,6 милиони вакцини АстраЗенека и околу 1,2 милиони дози Модерна.

Изданието наведува дека Канада била подготвена да ги донира вакцините АстраЗенека во рамки на иницијативата КОВАКС, но дозите останале на залиха кај производителот од јули 2021 година и рокот им изминал.

Портпаролот на канадското Министерство за здравство Шарлин Слеман изјави за весникот дека земјите во развој не ги прифатиле вакцините „поради ограничената побарувачка за вакцини и тешкотиите при нивната дистрибуција“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО