22.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Канада: Извинувањето на Папата до домородните луѓе не е доволно

НАЈЧИТАНО

Канадската влада соопшти дека извинувањето на папата Франциско за улогата на црквата во злоупотребата на домородните деца во католичките интернати не е доволно. Официјалната реакција на владата следеше кога, како дел од неговата посета на Канада, Френсис пристигна во Квебек Сити на средби со премиерот Џастин Трудо и генералната гувернерка Мери Сајмон.

Повеќе од 150.000 абориџински деца во Канада биле принудени да посетуваат христијански училишта финансирани од јавност од 19 век до 1970-тите. Целта беше да се изолираат овие деца од влијанието на нивните семејства и култура, односно нивна асимилација.

На почетокот на неговата посета во понеделникот, папата Франциско побара „прошка за направеното зло“ на домородното население во Канада, особено во интернатите за домородните деца управувани од црква, и изрази жалење што некои членови на црквата „соработувале“. со политичарите во „културна деструкција“.

„Многу сум погоден, барам прошка“, им рече папата на илјадници домородни луѓе во Максвацис, во западна Канада.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО