18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Канада го промени казнениот законик – сега дозволува гонење на злосторства на Месечината

НАЈЧИТАНО

Канадските пратеници во четвртокот усвоија амандман на Кривичниот законик со кој се дозволува гонење на злосторствата извршени од канадски астронаути на Месечината. Тие ќе бидат третирани на ист начин како и злосторствата извршени во Канада.Отава веќе ја прошири својата јурисдикција за прекршоци извршени од канадски астронаути за време на вселенското патување до станицата Лунарна порта, која моментално се подготвува за или околу Месечината, како и на површината на Месечината.

Според предлогот за методи и средства, може да бидат кривично гонети и странските астронаути кои ќе го загрозат животот или безбедноста на канадски член на екипажот во вселенска мисија поддржана од Канада.

Амандманот на законот, за кој европратениците гласаа за со 181 глас „против“, 144 „против“, е опишан во предлог-законот за спроведување на буџетот од 443 страници, поднесен до парламентот оваа недела.

Ажурирањето доаѓа со зголемен број вселенски летови и пред првиот лет со екипаж до Месечината по повеќе од 50 години да се очекува во мај 2024 година, со канадски астронаут на вселенското летало Артемида II да лета над Месечината.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО