2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Кампања за имунизација на лица со тешки коморбидитети

НАЈЧИТАНО

Во рамки на широката кампања за имунизација за заштита на ризичното население од тешка форма на ковид-19, за два дена се вакцинирани над 1.500 лица (со прва и трета доза).

– Преку СМС пораки ги повикуваме лицата од ризичната група над 65 години, како и помлади лица со коморбидитети, кои се уште не се заштитени со соодветна доза вакцина да се имунизираат, во точно определениот термин и пункт, закажани преку МојТермин.  Апел до граѓаните да ги почитуваат закажаните термини и да се имунизираат, заради заштита на своето здравје. Сите вакцини кои се користат во моментот се сигурни и безбедни и штитат од тешки форми на ковид-19 – се вели во соопштението од министерството за здравство.

Оттаму додаваат дека кампањата се реализира во соработка со здравствените домови, матичните лекари и Управата за електронско здравство, кои даваат максимална поддршка на овој процес.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО