16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Калифорнија прогласи вонредна состојба поради мајмунски сипаници

НАЈЧИТАНО

Гувернерот Гевин Њусом во понеделникот прогласи вонредна состојба во Калифорнија поради ширењето на вирусот на мајмунски сипаници за да ги „засили напорите за вакцинација на државата“.

„Калифорнија интензивно работи на сите нивоа на власт за да го забави ширењето на мајмунски сипаници, користејќи зголемено тестирање и следење контакти зајакнати за време на пандемијата за да се осигураме дека оние кои се најзагрозени се нашиот фокус како целна група за вакцини и третман“, рече тој во соопштение за вести..

Речиси 800 случаи на мајмунски сипаници се потврдени во Калифорнија, покажуваат најновите податоци објавени од Калифорниското одделение за јавно здравје.

Според официјалните податоци, 98,3 отсто од случаите биле потврдени кај мажи, од кои повеќето припаѓаат на ЛГБТК заедницата. Вирусот најмногу се шири меѓу мажите кои имаат секс со мажи и меѓу трансродовите луѓе и родовите небинарни луѓе.

Прогласот ѝ олеснува на државата да го координира одговорот на пандемијата и им овозможува на работниците од итната медицинска помош да спроведуваат вакцинации.

Канцеларијата на Њусом објави дека Калифорнија дистрибуирала повеќе од 25.000 дози од вакцината, а досега се инјектирани вкупно 61.000 дози. Во земјата има особен недостаток на вакцини Jynneos.

Канцеларијата на гувернерот соопшти дека повеќе од 30 установи и провајдери ширум државата нудат третман на мајмунски сипаници, иако пристапот до антивирусниот лек на рецепт Tecovirimat е исто така ограничен.

„Ќе продолжиме да работиме со федералната влада за да обезбедиме повеќе вакцини, да ја подигнеме свеста за намалување на ризикот и да застанеме со ЛГБТК заедницата во борбата против стигмата“, рече Њусом.

Симптомите на мајмунска сипаница се слични на сипаници, иако обично се поблаги. Оние кои се заразени со вирусот првично имаат треска, отечени лимфни јазли, треска и исцрпеност.

Подоцна се појавува осип, кој обично започнува на лицето, а потоа се шири, претворајќи во гнојни рани пред да паднат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО