Калифорнија на нозе поради невремето, бројот на загинати се зголемува

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Поради страшните поплави кои ја погодија Калифорнија, луксузниот дом на принцот Хари и Меган Маркл во Монтесито, Калифорнија, е ставен под наредба за итна евакуација, а на жителите на оваа област им било кажано „ВЕДНАШ ДА ЗАМИНАТ“, пренесува Дејли Мејл.

Наредбата дојде откако поплавите однесоа петгодишно момче, а бројот на загинати од бранот страшни бури во Калифорнија се искачи на 14.

Немилосрдна серија бури го зафати Голден Стејт, поплавувајќи ги патиштата, високите бранови ги удираа бреговите, претворајќи ги реките во поплавени зони, принудувајќи илјадници да се евакуираат во градовите кои веќе се познати по смртоносните лизгања од кал.

 

 

Националната метеоролошка служба соопшти дека дождот се очекува да продолжи и во вторник, откако на повисоките места во централна и јужна Калифорнија паднале до 35 сантиметри.

Градот со околу 9.000 жители е миленик на американските познати личности како Опра Винфри, Џенифер Анистон, Гвинет Палтроу, Кети Пери, Роб Лоу и Лери Дејвид. За 24 часа се очекуваше да паднат до 20 сантиметри дожд, на падините кои веќе беа натопени од неколкунеделните врнежи.

Војводата и војвотката од Сасекс од 2020 година живеат во нивниот дом вреден 14 милиони долари во мирниот приморски град, откако таа година се откажаа од кралските должности.

Хари во понеделникот за време на наредбата за евакуација беше во Њујорк на промоција на неговите нови мемоари кои ги кажуваат многуте тајни на британскиот двор. Не е јасно каде се Меган и двете деца, ниту дали се евакуирани од домот.

Портпаролите на војводата и војвотката од Сасекс допрва треба да одговорат на барањето на Дејли Мејл за коментар дали биле принудени да заминат.

Имотот на Џејми Меклаод беше под наредба за евакуација од Монтесито, но таа рече дека нема начин да се „симне од планината“ со бесен поток од едната страна и од кал од друга страна.

 

 

60-годишната сопственичка на засолништето за птици во Санта Барбара рече дека еден од нејзините вработени дошол да ја достави нејзината неделна храна и потоа исто така се заглавил.

Меклаод рече дека се чувствува среќна затоа што нејзиниот дом е на високо ниво, а струјата сè уште е вклучена. Но, таа е уморна од честите наредби за евакуација од огромниот пожар проследен со смртоносен лизгање на земјиштето пред пет години.

Во видеото од понеделникот, Елен Деџенерис ги сними застрашувачките снимки од поројните последици од „невидениот дожд“ што го погоди градот.

– Монтесито е под задолжителна евакуација. Се наоѓаме на повисоко место, па не побараа да се заштитиме на место. Ве молиме, сите, бидете безбедни – вели Елен во објавата.

 

 

Во меѓувреме, додека властите наредија околу 10.000 жители во заедницата на округот Санта Барбара да се евакуираат, потврдена е смртта на 14 лица.

Петгодишното момче кое беше однесено од водата не е вклучено во билансот на загинатите, бидејќи неговата судбина сѐ уште не е позната, пренесуваат медиумите.

Спасувачите беа принудени да ја прекинат потрагата по момчето кое беше однесено во поплавите. Потрагата беше прекината во понеделникот околу 15 часот бидејќи сегашниот и зголемениот водостој на реката Салинас во Северна Калифорнија беа премногу опасни за возачите.

Властите велат дека мајката на момчето возела бел камион во понеделникот наутро кога тие се заглавиле во надојдените води во близина на Пасо Роблес.

Тие успеаја да ја извлечат мајката од камионот, изјави помошник началникот на пожарникарската служба „Calfire/San Luis Obispo“, Том Свансон. Но, момчето било однесено од водата.

 

 

Пожарникарите подоцна пронашле еден чевел на момчето, но екипите сè уште не можеле да го лоцираат детето по пет часа неуспешна потрага.

Но, властите сè уште не го прогласуваат момчето за мртво.

Службениците за итни случаи во Монтесито, лоцирани 90 минути надвор од Лос Анџелес, рекоа дека сите во областа треба веднаш да се евакуираат.

– „ВЕДНАШ ЗАМИНИ!’“ Ова е брза ситуација. Ве молиме внимавајте на предупредувањата за итни случаи – се вели на веб-страницата на противпожарната служба.

 

 

Новинарите од теренот соопштија дека биле поставени полициски блокади за да се спречат луѓето да влезат во градот, каде што се поплавени неколку патишта.

Можеше да се види како жителите ја напуштаат областа, но струјата остана вклучена, а најмалку една продавница сè уште беше отворена доцна навечер во понеделникот.

Монтесито, дом на имоти вредни повеќе милиони долари, е особено ранлив на лизгање на земјиштето бидејќи се наоѓа во подножјето на планинскиот венец што беше опустошен од пожар пред пет години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img