More

  Како „Топ листата на надреалисти“ предвиде еден од најголемите проблеми на денешницата

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Сите ја знаеме онаа стара приказна за тоа како култната серија на сараевската телевизија „Топ листа на надреалисти“ предвидела се што се случувало на нашите простори по распадот на Југославија. Еден клип од него деновиве стана вирален, бидејќи ова тврдење повторно се потврдува, пишува City Magazine.

  -„Топ листа на надреалисти“, серија зад која застанаа Неле Карајлиќ, Бранко Ѓуриќ Ѓура, Зенит Ѓозиќ и многу други „креативни лудаци“, исмеваа многу феномени од тоа време, со надеж дека разумот ќе надвладее. Зад себе оставија еден куп скечеви, кои денес изгледаат како да се снимени од некој сосема поинаков, но делуваат и многу свежо и сепак крајно оригинално, актуелно и, како што кажува името, надреално. Сега приказната за екологијата и загадувањето на воздухот е во преден план, како и денес, а кога ќе го погледнете овој клип, сфаќате дека овде ништо не се сменило веќе неколку децении. Во клипот ги гледаме нивните три класични ликови кои малку не веруваат, а малку веруваат и во тогашното загадување на Сараево, за низ дискусијата да дојдат до заклучок дека морале да го избањаат малото момче. три пати, бидејќи тој беше целиот црн од воздухот надвор. Една комична ситуација која денес е се потрагична, бидејќи ситуацијата е како во надреален скеч.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img