Како сопственикот на Челзи беше измамен од ФФП и најде „дупка“ во законот?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Првата сезона на лондонски Челзи предводена од американскиот бизнисмен Тод Боли ќе остане запаметена поради многу причини.

Сепак, најмногу ќе остане запаметен по најголемиот трошок во историјата на фудбалот. Боли за нешто повеќе од половина година потроши речиси половина милијарда евра, а изгледа нема намера да застане.

Многумина се прашуваа како Челзи не го прекрши финансискиот „Фер Плеј“ со скапите набавки, дури и бројни клубови од Премиершип јавно го обвинија, но се чини дека се во бизнисот на лондонските сини е легално…

Имено, Боли успеа да најде „дупка“ во прописите на УЕФА и успеа да ги „растегне“ трошоците на име обештетување и времетраењето на договорите на новите фудбалери.

Така новодојдените фудбалери потпишаа неверојатно долги договори. Мудрик потпиша до 2031 година, Бадијашила и Мадуека до 2030 година, Фофана до 2029 година, додека Кукурела и Цуквуемека ги потпишаа своите договори до 2028 година.

Амбициозниот сопственик на Челзи на тој начин потроши речиси половина милијарда на нови засилувања, а УЕФА реагираше поради ова и сака да ги исправи грешките по серијата апели. Сепак, тоа ќе го направи дури во летниот преоден рок.

Што ќе прави во УЕФА?
Пред неколку години ФИФА одреди максималната должина на договорот да трае пет години, што не беше случај во УЕФА, а Боли вешто го искористи. Сепак, тие ќе тргнат по истиот пат од европската куќа на фудбалот, со што клубовите ќе ги ограничат на максимум пет години за исплата на договори.

Да потсетиме, Челзи досега потроши 460.500.000 евра за доведување дури 13 играчи. Но, Боли нема намера да застане тука, а според некои информации наскоро повторно ќе почне да го лови Енцо Фернандез од Бенфика и ќе се обиде да го реализира најскапиот трансфер во историјата на Премиер лигата – вреден 120 милиони евра!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img