2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Како сега паѓа цената на нафтата?

НАЈЧИТАНО

Додека сите се натпреваруваат во жалење за поскапувањето на горивата, цената на нафтата на берзата е малку „крива“ од минатиот четврток, но јасно покажува во која насока се движи. Свртена надолу.

Цената на барел сурова нафта „брент“ падна од 137 долари на 7 март – рекордна цена во последните 14 години – на 97,50 долари. Слично е и со американскиот тип WTI, а иако цените се уште малку „скокаат“, нема тренд на значителен раст.

Звучи едноставно неверојатно дека цената на нафтата веќе падна на нивото што беше пред рускиот напад врз Украина. Нема голем оптимизам дека оваа војна конечно би можела да заврши, а уште помалку дека би можеле да бидат укинати санкциите против Русија, што го претвори купувањето на нафта од таа земја во ризичен потфат. Значи, што навистина се случува?

Дојче веле пишува дека има повеќе причини, а како што објаснува за АРД Карстен Фрич, експерт за суровини во Комерцбанк, една од најважните е онаа што може да се сумира само во еден збор. Иран. Во вестите од Украина, многумина можеби пропуштија дека и Вашингтон и Москва слушнаа дека нивниот спор не смее да има ефект врз соработката на Русија и Иран за нејзината нуклеарна програма, а со тоа и на новиот меѓународен договор за нуклеарните аспирации на Техеран. Преведено на јазикот на берзанските шпекуланти, ова го отвора патот за укинување на американските санкции против Иран и враќање на земјата на светскиот пазар на нафта, објаснува банкарскиот експерт.

Треба да се разбере и како се создава цената. Не реални набавки, но тие се добар дел од побарувачката и шпекулациите каде се пресметува дека цената на нафтата ќе расте. И по помислата на Иран и неговата панична желба да ја продаде својата нафта за да ја оживее својата уништена економија, шпекулантите брзо сфаќаат дека лесно можат да си ги изгорат прстите.

Друга причина е природата на цената на суровините како нафтата: не постои, но прашање е по која цена може да се експлоатира. Можеби ќе потрае некое време, но со над 100 долари, методот на фракинг се исплати. Ова е особено точно за локациите во Соединетите Држави. Многу од нив престанаа со експлоатација за време на ерата на круната, но колку е повисока цената, толку повеќе од нив почнуваат повторно да работат.

И тогаш има уште една причина. Круна во Кина. Таа земја постојано води политика на „нулта толеранција“, така што сега постројките се повторно затворени, воведен е заклучување и сè запира. Ова не е добра вест за светската економија и за целиот синџир на снабдување, но дефинитивно е причина за помалата побарувачка на нафта на светскиот пазар, пишува DW.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО