16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Како последица на петнеделните монсунски дождови во Пакистан досега загинале 304 лица

НАЈЧИТАНО

Како последица на петнеделните монсунски дождови во Пакистан досега загинале  304 лица, соопштија денеска локалните власти.

Од средината на јуни поплавите од надојдените реки оштетија многу автопатишта и мостови, а околу 9.000 домови се целосно уништени.

Нестабилната и сиромашна југозападна провинција Белучистан е особено тешко погодена од долготрајното невреме, каде 99 лица загинаа во вонредни случаи поврзани со дождот и поплавите, а 70 други се загинати во јужната провинција Синд.

Водата однесе 61 живот и во северозападната провинција Хајбер Пахтунхва, која граничи со Авганистан, и 60 во источната провинција Пенџаб.

Меѓу жртвите има жени и деца, а повредени се најмалку 284 лица.

Секоја година, вообичаено од јули до септември, поголемиот дел од Пакистан се бори со монсунските дождови.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО