16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Како консумирањето црвено месо влијае на нивото на холестерол?

НАЈЧИТАНО

Од избегнување пушење до вклучување на вежбање во вашата дневна рутина, постојат некои стандардни практики кои помагаат да се намали нивото на холестерол. Но, кога станува збор за исхраната, не се јасни сите совети.

Секако, знаеме дека конзумирањето на зашеќерени газирани пијалоци и пржено пилешко со крцкава кожа е лоша опција доколку внимавате на холестеролот, но кога станува збор за црвеното месо, препораките често се поделени.

Бидејќи прекумерното внесување на заситени масти може да биде поврзано со повисоки нивоа на ЛДЛ или „лош“ холестерол, луѓето кои се фокусирани на контролата на холестеролот понекогаш се советуваат да избегнуваат црвено месо.

Сепак, конзумирањето црвено месо можеби не е толку лошо како што веруваат луѓето, особено кога се консумира како дел од здрава исхрана, пишува Eat This, Not That, пренесува Index.rs.

Дали консумирањето црвено месо предизвикува висок холестерол?

Вистина е дека одредени парчиња црвено месо се богати со заситени масти, хранливи материи кои, кога се консумираат во прекумерни количини, може да се поврзат со зголемено ниво на холестерол. Затоа, вообичаениот совет што често можете да го слушнете е да го намалите внесот на црвено месо.

Исто така, познато е дека луѓето кои јадат повеќе црвено месо обично следат нездрави начини на исхрана, вклучувајќи конзумирање повеќе засладени газирани пијалоци и повеќе алкохол. Затоа, набљудувачките студии може да покажат дека консумирањето повеќе црвено месо е поврзано со покачени нивоа на холестерол.

Ако јадете добро балансирани оброци кои се состојат од парчиња црвено месо и многу зеленчук, цели зрна и здрави масти, нивото на холестерол веројатно ќе остане во нормални граници.

Според податоците објавени во American Journal of Clinical Nutrition, медитеранската исхрана која содржи мали порции посно говедско месо помогнала во намалување на LDL холестеролот.

Друга студија покажа дека кога е вклучена во диета со ниски заситени масти, несаканата потрошувачка на посно говедско месо не доведува до покачени нивоа на холестерол.

Ако сте љубител на црвено месо, има неколку совети кои можете да ги следите за да го задржите нивото на холестерол под контрола:

– Одлучете се за посни парчиња, како стек

– Држете се до умерени количини

– Месото комбинирајте го со зеленчук, здрави масти и цели зрна, наместо рафиниран леб или пржени компири.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО