Како изгледаат првите часови на бебето, минута во минута

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Шведските научници внимателно набљудувале 28 новородени бебиња по раѓањето за да видат низ какви промени поминуваат на самиот почеток од својот живот.

Истражувањето објавено во медицинското списание „Acta Pediatrics“ покажало дека новороденчето се однесува инстинктивно кога е препуштено на првите слободни движења на телото и при првиот контакт со мајката.

Ова се некои од промените кои им се случуваат на бебињата во првите минути од нивниот живот.

Прва минута: Бебињата плачат гласно и луто, што помага да се разбудат нивните бели дробови.

Втора минута: По првиот плач, бебињата почнуваат да се опуштаат и да се одмораат на градите на мајката.

Петта минута: Почнуваат да се будат, бебињата за прв пат ги отвораат очите и постепено почнуваат да ги движат главите и усните.

Осма минута: Бебињата стануваат поактивни и подолго ги држат очите отворени. Гледаат во очите на мајка си, гледаат во градите на мајка си. Со плачење покажуваат дека се гладни и ги вперуваат рацете кон усните.

18. минута: Бебето повторно одмара бидејќи е уморно.

36. минута: Бебињата почнуваат да го користат сетилото за мирис, се уште ги интересираат градите на мајката.

62. минута: Време е за првиот терен. Бебињата пијат колострум, првото мајчино млеко кое содржи бројни хранливи материи кои го зајакнуваат имунолошкиот систем. Раното цицање го стимулира производството на млеко и и помага на матката што побрзо да се врати во претходната состојба.

70. минута: Бебињата спијат, се одмораат заслужено.

Треба да се напомене дека истражувањето е спроведено на мал примерок од деца во Шведска, каде бебињата по раѓањето имаат можност да се одморат на градите на мајката и да уживаат во своето прво млеко, што не е привилегија за сите новородени бебиња во светот. пренесува Index.hr.

Но, овие резултати се сметаат за сигурен показател за инстинктивното однесување на најмладите. Авторите на истражувањето истакнуваат дека времето варира од бебе до бебе, а споменатите минути се истакнати како просечни вредности.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img