20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022

Како Дејмон во „Марсовец“: Научниците прво одгледувале растенија во земјата од Месечината

НАЈЧИТАНО

Научниците прво одгледувале растенија на Земјата од Месечината – во примероци од почва собрани за време на мисиите на НАСА во 1969 и 1972 година – во достигнување што може да доведе до употреба на растенија од Земјата во човечки канцеларии на други планети.

Научниците рекоа дека го засадиле семето на малиот цветен плевел Arabidopsis thaliana, во 12 мали саксии со големина на напрсток и го гледале како никнува и расте. Во секој сад имало по еден грам лунарна земја, поточно наречен лунарен реголит, кој многу се разликува од земјината почва поради острите честички и недостатокот на органски материјал, па не се знаело дали семето ќе никне.

„Кога првпат видовме изобилство зелени никулци во сите примероци, останавме без здив“, рече професорката по хортикултура Ана-Лиза Пол, директорка на Интердисциплинарниот центар за биотехнолошки истражувања на Универзитетот во Флорида и коавтор на студија објавена во Биологија на комуникации.

„Растенијата можат да растат во лунарен реголит. „Таа едноставна изјава е колосална и ја отвора вратата за идни истражувања користејќи ресурси на Месечината и веројатно на Марс“, рече Пол.

Секое семе никна и немаше надворешни разлики во раните фази на растот помеѓу оние посеани во реголит – кој се состои главно од здробени карпи од базалт – и семињата посеани за споредба во вулканскиот пепел од Земјата со сличен минерален состав и големина на честички.

Семињата засадени во реголит имале полоши резултати од споредливите растенија, што можеби не е изненадувачки.

Сепак, фактот што растенијата никнаа и пораснаа беше исклучителен за научниците. Водачот на студијата Роб Ферл од Универзитетот во Флорида рече дека се чувствува „радост гледајќи го животот како прави нешто што никогаш досега не било направено“.

„Гледањето како растат растенијата е достигнување, бидејќи вели дека можеме да одиме на Месечината и да одгледуваме храна, да го чистиме воздухот и да рециклираме вода користејќи растенија на начинот на кој ги користиме овде на Земјата. Тоа е и откритие бидејќи покажува дека земниот живот не е ограничен само на Земјата“, додаде Ферл.

Научниците прво одгледувале растенија во земјата од МесечинатаНАСА стави на располагање 12 грама – само неколку лажички – реголит собран за време на мисиите Аполо 11, Аполо 12 и Аполо 17. под LED светла кои даваат розова нијанса.

Семето никна во рок од три дена. По околу една недела раст, научниците ги отстранија сите билки освен едно од секој сад. Се оставаше да расте до 20 дена, а потоа се собираа листовите за да се процени активноста на генот.

Научниците исто така откриле дека реголитот, кој бил повеќе изложен на космички зраци и сончев ветер на површината на Месечината, е помалку погоден за раст.

Земјените растенија би можеле да им помогнат на луѓето да отворат канцеларии на места како Месечината и Марс, како што е прикажано во филмот „Марсовец“ од 2015 година кога астронаут одгледувал компири на Црвената планета.

Програмата Artemis на НАСА предвидува враќање на луѓето на површината на Месечината во наредните години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО