23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Како да ја поминете неделата за да ја олесните и подобрите работната недела?

НАЈЧИТАНО

Како да ја поминете неделата за да ја олесните и подобрите работната недела?
Вашите недели се претвораат во месеци без воопшто да забележите? Дали сте под постојан стрес и не можете да се одморите?

Направете ги работите малку поинаку оваа недела и започнете ја неделата како нов човек.

1. Подгответе неделни оброци
Еден од најголемите секојдневни стресови е размислувањето што брзо да подготвите за вечера после работа. Подготовката на план за оброци за неделата може драматично да го намали секојдневниот стрес, без разлика дали се работи за луѓе кои темелно проверуваат во оставата, чајната кујна или само подготвуваат листа на оброци што може да се направат за помалку од половина час.

Оние кои имаат време и волја, можат да одат чекор подалеку и во текот на викендот да ја купат целата храна за неделата што може да стои или може да се подготви однапред и да го минимизираат времето на подготовка на оброкот, пишува Health.

2. Прифатете навика која ќе ве опушти
Недела е идеален ден за хоби. Бидејќи повеќето луѓе се под голем стрес во текот на неделата, ова е идеален ден за некое хоби кое ќе ве опушти и ќе ве подготви за неделата. Некои од хобијата што можете да ги користите за да се ослободите од стресот се јога, медитација, прошетки во природа или поминување време со семејството.

„За да бидат здрави, луѓето треба да се грижат за своето тело и ум“, забележува експертот за женско здравје Марша Худнал.

3. Легнете рано
Иако е викенд и не треба рано да станувате од кревет во недела, не останувајте будни премногу долго. Истражувањата покажаа дека губењето на два или повеќе часа нормален сон, само неколку дена по ред, има негативно влијание врз меморијата и времето на реакција.

Погрижете се да добиете солиден ноќен одмор од 7 до 9 часа од недела до понеделник. Така во новата недела ќе влезете со повеќе енергија и воопшто ќе бидете порасположени.

4. Организирајте се една недела однапред
Со добра организација може да се направи многу повеќе и луѓето психички да се подготват за обврските кои ги очекуваат таа недела. Не е потребно детално да ја пишувате секоја задача во куќата или ситниците кои автоматски ги правите секој ден, туку важно е да имате преглед на обврските и слободното време.

5. Резервирајте време во распоредот за вежбање
„Без разлика колку сте зафатени, најдете три состаноци во распоредот за вежбање. Луѓето кои редовно вежбаат спијат подобро, имаат повеќе енергија и имаат зголемени аналитички вештини. Многу е лесно да „пропуштите“ термин во теретана или да „заборавите“ да одите на прошетка. За да се спречите да бидете мрзеливи, запознајте се, запрашајте се дали сте утринска или вечерна личност? Дали имате повеќе енергија наутро или пред спиење? Што повеќе ви одговара – вежбање наутро или пред спиење? Кога ќе ги најдете одговорите на овие прашања, усогласете го вашиот распоред со вашите преференции “, објаснува Хаднал.

6. Влезете во етер
„Сите сакаат да ја поминуваат неделата под топли ќебиња гледајќи ја својата омилена серија. Но, во тие недели ги има премногу. Време е да се движите и да излезете во природа. Парк, шума или ботаничка градина може позитивно да влијае на релаксацијата и да ја подобри меморијата на човекот за дури дваесет проценти, според истражувањето спроведено на Универзитетот во Мичиген“, објасни Хаднал.

7. Направете листа на работи на кои се радувате
Размислете и направете листа на работи кои ве прават среќни, а кои ќе се случат оваа недела, пренесува 24сата.

„Дали ќе одиш на ручек со стар пријател? Или на кафе после работа? Дали конечно го завршувате проектот со кој се мачите долго време? Не е важно колку е мала или голема, ако нешто ве прави среќни, запишете го. Потсетувањето на сите нешта што се позитивни и што ве прават среќни ќе ви го олесни извршувањето на тешките задачи, ќе го поттикне ентузијазмот и нивото на енергија“, рече Худнал.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО