16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Како да чувате која храна да остане свежа што е можно подолго?

НАЈЧИТАНО

На сите му се случило барем еднаш да го преполни фрижидерот со намирници за да не мора секој ден да оди до продавница, а потоа истите тие намирници се задржуваат со денови на полиците и почнале да се распаѓаат… Ако не порано, тогаш сигурно во пандемија.до продавница не беше можно.

Пандемијата на коронавирус ширум светот ги промени секојдневните навики. Поради т.н заклучување во многу земји бевме ограничени во излегувањето, па не можевме ни да купуваме намирници со темпото на кое бевме навикнати. Од друга страна, некои луѓе секогаш купуваат поголеми количини намирници, а на дневна основа се полнат само со леб, на пример.

Ви ги пренесуваме најдобрите совети и трикови за складирање на одредени намирници кои можат да се наталожат.

Леб
Ако мислевте дека лебот најдобро се чува во фрижидер, се лажевте. Лебот се чува во кујна, добро затворен за да не се исуши и подалеку од светлина. Кутија за леб е секогаш добра опција.

Ако не го изедете лебот во рок од неколку дена, можете да го замрзнете остатокот и да го користите по втор пат.

Компири
Компирите треба да се чуваат во воздушен контејнер, како што е корпа, касета или картонска кутија. Чувајте ги на ладно, суво и темно место.

Банани
Бананите се чуваат и во кујната, на тезга. Доколку имате, чувајте го во фрижидер.

Млеко
Трикот за да го одржувате млекото свежо што е можно подолго, всушност се однесува на изборот на место за чување млеко во фрижидер. Се чува на температура од нула до 4 ° C за да се спречи расипување. Дното на фрижидерот и задниот дел се најстудените делови на фрижидерите, затоа одберете ги за чување млеко.

Домашни печени колачиња
Свежо печените бисквити, откако ќе се изладат, чувајте ги во затворена кутија. Помеѓу слоевите можете да ставите хартија за печење и да додадете парче леб. Имено, влагата од лебот ќе ги задржи бисквитите меки. Ако сепак преферирате крцкави бисквити, заборавете на парче леб.

Вино
Виното се чува на околу 15 ° C на темно место, така што визбите се идеална опција.

Портокал и други агруми
Цитрусовите плодови се чуваат во мрежа или перфорирана пластична кеса во фрижидер.

Лак
А кромидот сака да стои на темно и ладно место како оставата, чајната кујна или подрумот. Така може да остане еден месец. Чувајте цели парчиња кромид во мрежеста кеса или корпа, никогаш во пластична кеса бидејќи таму побрзо ќе скапува.

Зелен лиснат зеленчук и свежи зачини
Оваа храна најдобро се чува во затворени кеси со малку воздух. Ако ги оставите во пакувањето во кое сте ги купиле, веројатно побрзо ќе ги фрлите. Сечената салата најдобро се менува во фрижидер во сад, со хартиени крпи, покриени со пластична фолија.

Печурки
Печурките се чуваат во хартиена кеса во фрижидер или на некое друго ладно и суво место.

Јагоди и слични бобинки
Влагата предизвикува мувла, затоа никогаш не го мијте овој вид овошје, освен ако не планирате веднаш да го јадете. Јагодите и другото слично овошје чувајте ги во фрижидер во сад кој не е целосно затворен, но има воздух.

Домати
Не заборавајте да ги чувате доматите подалеку од зелен лиснат зеленчук. Ќе траат подолго доколку ги чувате на собна температура, подалеку од сончева светлина и никогаш во пластика, пишува Eat This.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО