23.1 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Како да си помогнеме кога ни недостасува железо во крвта?

НАЈЧИТАНО

Железото е еден од основните минерали за нашето тело бидејќи е составен дел на хемоглобинот, молекула која носи кислород во крвта. Недостатокот на железо води до анемија со дефицит на железо, честа форма главно кај жените, кои доживуваат големи загуби на железо поради нивниот менструален циклус.

Типични симптоми на анемија вклучуваат слабост, замор, тешкотии со концентрирање, промени во расположението, депресија, губење на косата, кршливи нокти, низок крвен притисок, несоница, пецкање во екстремитетите и утринска вртоглавица.

Со правилна исхрана, можеме да ја балансираме количината на достапно железо. Важно е да се знаат намирниците кои се најбогати со него и кои можат да бидат многу корисни природни лекови за недостаток на железо, како што се јајца, говедско, пилешко и коњско месо, говедски црн дроб и отпадоци, морски бас, сипа, школки, школки и остриги , сушено овошје (јаткасти плодови), бадеми, урми, сливи…), мешунки, спанаќ, цвекло, брокула и зелка, темно чоколадо, сок од портокал, сок од лимон и калинка бидејќи се богати со витамин Ц.

Добро е да се знае дека чајот и кафето, особено ако се консумираат во близина на оброци, ја намалуваат апсорпцијата на железо за 64 и 39 отсто поради присуството на танини. Танините ги има и во виното и чоколадото, па затоа внимавајте кога ги консумирате. Исто така, држете се настрана од млечни производи кои ја намалуваат апсорпцијата на железо поради калциумот. За љубителите на цвекло, земањето 2 чаши сок дневно за еден месец помага во регенерација на крвта.

Постојат неколку фактори кои можат да доведат до недостаток на железо:

– диета особено богата со трици, цели зрна и зеленчук, но сиромашна со месо,

– обилно крварење предизвикано од менструација, хемороиди, цревни крварења, крварење од носот,

– состојби на недоволна апсорпција предизвикани од дијареа, злоупотреба на лаксативи, гастроинтестинални нарушувања,

– спорт (особено трчање).

Во овие ситуации, покрај природните лекови за недостаток на железо, може да биде корисно да се прибегне и кон лекарски рецепт за суплементи на железо бидејќи недостатоците не можат да се надминат само со диета, пишува Нови лист.

Во секој случај, секогаш е препорачливо да се вршат подлабоки дијагностички тестови за да се потврди специфичната форма на анемија што се третира.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО