5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Како да се преживее нуклеарна експлозија: Научниците го открија најбезбедното место за засолниште во повеќето градски домови

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Војната во Украина, откако ја започна Русија со инвазијата на таа земја, ја зголеми загриженоста на светската јавност за можноста од незамисливото – отворен нуклеарен конфликт меѓу Русија и Западот. Новата научна студија го открива најдобриот начин да се преживее нуклеарен напад доколку некој е во бетонска зграда. Се разбира, доколку зградата не била уништена поради близината до епицентарот на експлозијата.

Според резултатите добиени од научниците од Универзитетот во Никозија на Кипар, најдобро е да се побара засолниште од воздушен напад и непосредните последици од нуклеарна експлозија во аголот на собата, свртен кон правецот од кој доаѓа експлозијата. или да се наведнеш и да се засолниш, потенцијално под маса.

Во таква ситуација треба да се избегнуваат прозорци, ходници и врати, открива студијата, бидејќи тоа ќе бидат местата во зградата каде воздухот од ударниот бран ќе се движи со најголема брзина, кои се доволни за да се подигне човек и да го фрли. низ просторијата, со веројатни тешки, па дури и фатални повреди.последици од повреди.

Компјутерско моделирање до резултати – и одговори
Во студијата, кипарските научници користеле компјутерско моделирање за да ги истражат ефектите од нуклеарна експлозија врз луѓето во бетонска зграда.

Пред нашата студија, опасноста за луѓето во зграда со ударни бранови армирано со бетон беше нејасна. Нашата студија покажува дека големите брзини сè уште се значајна опасност и сè уште можат да доведат до сериозни повреди или дури и смртни случаи, објаснува авторот на студијата Димитрис Дрикакис.

Клучни фактори за време на нуклеарна експлозија
Нуклеарната експлозија обично се мери со количината на прекумерен притисок (притисок над нормалната атмосферска вредност), што пак зависи од растојанието од нуклеарната бомба во моментот на детонација. Секој кој е во непосредна близина на експлозијата едноставно би „испарил“ за дел од секундата. Друга опасност од класична нуклеарна експлозија е ширењето на радијацијата.

Сепак, постои уште една потенцијално фатална опасност, а тоа е ударниот бран што го предизвика експлозија на нуклеарна бомба. Ударниот бран се дефинира како регион на притисок кој се шири нанадвор со суперсонична брзина.

Примарната опасност за опстанокот на луѓето во затворени простори стануваат ветровите со исклучително голема брзина кои влегуваат низ различни отвори во зградата, на пр. прозорци. Суперсоничните ударни бранови кои произлегуваат од експлозијата се подложени на проширување додека влегуваат во просторијата низ отворот, што доведува до канализирачки ефекти, нагласуваат авторите на студијата, објавена во научното списание Physics of Fluids.

Конкретна симулација
Кипарските научници конкретно симулирале нуклеарна експлозија со моќност од 750 килотони. Оваа експлозија би предизвикала ударен бран со радиус од околу 4,6 km на нивото на земјата, со врвен натпритисок малку поголем од 0,48 бари (7 PSI). Прекумерен притисок од 0,34 бари (5 PSI), за споредба, обично предизвикува „умерена“ штета од експлозијата, дефинирана како колапс на дрвени конструкции, „универзални“ повреди и широко распространети жртви.

Според резултатите, едноставното престој во цврста зграда не е доволно за да се избегне ризикот од повреда или смрт. Опасните места во затворен простор кои треба да се избегнуваат се прозорците, вратите и ходниците. Со оглед на тоа дека во сценарио на нуклеарен напад и експлозија, тешко е да се зборува за разумно време за реакција, секој агол е веќе подобар од стоењето среде затворена просторија. Според студијата, најдобра опција е да се скриете во аголот на собата, подалеку од какви било отвори како што се прозорци или врати, каде што брзината на воздухот е поголема.

Време на реакција – само неколку секунди
Авторите на истражувањето нагласуваат дека времето помеѓу експлозијата и доаѓањето на ударниот бран е само неколку секунди, па брзата реакција е клучна.

Ако луѓето ја видат експлозијата од далеку, мора да се засолнат што е можно поскоро. Ако се во близина на прозорец, нека избегаат од него внатре во зградата и нека се засолнат во просторија без отвор или во аглите на собите/ходниците, изјави Дрикакис за Дејли Меил.

Оние кои ќе го преживеат почетниот удар се соочуваат со борба со зголемено ниво на радијација и евентуални катастрофални последици од експлозијата, од оштетена статика на зградите до прекин на снабдувањето со повеќето извори на енергија, па за нив е клучно дали можат брзо да стигнете до итна помош.

Авторите на студијата веруваат дека тоа може да помогне да се спречат повреди и да се насочат напорите за спасување доколку се случи тоа најлошото сценарио, но тие се надеваат дека нивниот совет никогаш нема да треба да се искористи.Извор: Дејли Мејл

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина 26-годишно момче од делчевското село Стамер

Дваесет и шестгодишно момче утринава е пронајдено мртво во када во делчевското село Стамер. Информацијата ја потврдија од СВР Штип, од каде што информираа дека...

По првото полугодие од прилепските училишта се испишале околу 130 ученици и со нивните родители заминале во странство

По првото полугодие од прилепските училишта се испишале околу 130 ученици и со нивните родители заминале во странство, тврди Гоце Бумбароски, одделенски наставник и советник за...

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...
spot_img
spot_img
spot_img