0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Како да се ослободите од подочњаците без премногу проблеми?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Иако има голем број фактори, на изгледот и сенката на подочњаците најмногу влијае природниот процес на стареење и прекумерното изложување на сонце.

Токму второто влијае на забрзаното исчезнување и влошување на колагенот и еластинот, кои се најважните компоненти на младешката кожа.

„Темните кругови обично се развиваат како резултат на природниот процес на стареење. Како што старееме, нашите природни нивоа на колаген се намалуваат, што ја зголемува релаксацијата на кожата и резултира со формирање на фини линии и брчки. Кожата исто така станува потенка бидејќи колагенот и еластинот се губат што ја одржува кожата млада и еластична. Тенката кожа во пределот под очите ја зголемува видливоста на крвните садови, предизвикувајќи појава на темни кругови“, изјави њујоршката докторка Мишел Грин.

Сончевата светлина и нејзините штетни УВ зраци, исто така, може да го влошат овој процес, додаде таа. Има и генетика, исцрпеност, дехидрација, алергии и прекумерно време на екранот.

На изгледот на лицето влијаат и генетски причини, како што се хиперпигментацијата, масни наслаги под очите и присуството на солзните жлезди кои можат да дадат изглед на кеси и темни кругови. Во овие случаи, кремите можат да ја подобрат ситуацијата, но други работи се важни, како што е самиот начин на живот.

Практични трикови
Еден од практичните трикови што можеме сами да ги направиме е – ладна облога. Имено, облогите со ниска температура можат привремено да го намалат отокот и едемот. Намачкајте ја крпата со ладна вода и нанесете ја на пределот под очите и држете ја околу 20 минути.

На очните капаци можете да ставите метална лажица, која пред тоа сте ја чувале во фрижидер десет минути.

Ќесичките чај се исто така одлична компресија поради нивните антиоксиданти и кофеин.

„Нанесувањето на кесички чај на пределот под очите може привремено да ја намали темната сенка и отокот под очите. Црниот и зелениот чај се најдобри опции за овој третман дома бидејќи антиоксидансите и кофеинот, кои ги содржат овие чаеви, даваат антиинфламаторни придобивки и го зголемуваат протокот на крв во областа“, вели докторката, пишува spy.

Таа советуваше да се сварат кесичките со чај и да се остават целосно да се изладат пред да се стават под очите.

Третмани и витамини
Има и третмани, серуми и креми, важно е да има активни состојки како кофеин, витамин Ц и ретинол.

„Кофеинот е одлична состојка во борбата против темните кругови или отокот. Има антиинфламаторни својства кои можат да ја смират кожата и да го намалат отокот. Тој е и вазоконстриктор, што значи дека ја стимулира вазоконстрикцијата. Ова ефикасно ја намалува видливоста на крвните садови под очите, на крајот намалувајќи ја појавата на темни кругови“, откри Грин.

Витаминот Ц игра улога во синтезата на колаген во кожата. Зголемената количина на колаген може да помогне да се згусне многу тенка и нежна кожа под очите, помагајќи да се отстранат темните кругови, како и фините линии и брчки. Полн е и со антиоксиданси кои ја штитат кожата и обезбедуваат ефект на осветлување, пишува 24сата.

„Ретинолот е дериват на витамин А и моќна состојка за нега на кожата против стареење. Го стимулира производството на нов колаген и ја зголемува стапката на обновување на клетките на кожата. Резултатот е подобрување на тонот и текстурата на кожата, откривајќи тен кој е цврст, мазен, чист, здрав и освежен“, објаснува докторот.

Во операциите лекарите ги поправаат круговите под очите со хемиски пилинг и филери за под очите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Безбедното чествување на Гоце Делчев во фокус на разговорите

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна...

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...
spot_img
spot_img
spot_img