7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Како да се намали шеќерот во крвта?

НАЈЧИТАНО

Експертите истакнаа пет ефективни начини за намалување на шеќерот во крвта.

Високиот шеќер во крвта може да стане сериозен здравствен проблем доколку не се лекува и се држи под контрола. Тоа е особено опасно за оние со дијабетес и може да предизвика оштетување на нервите, оштетување на бубрезите и срцето.

За среќа, постојат едноставни и ефективни начини за намалување на шеќерот во крвта.

Консумирајте помалку шеќер
Шеќерот е една од најпопуларните состојки што се додаваат во храната. Се препорачува помалку од 20% од вкупниот калориски внес на ден да се отпаѓа на шеќер. Затоа, најдобриот начин да го намалите шеќерот во крвта е едноставно да го ограничите внесот на шеќер.

Променете ја исхраната
Друг начин да го намалите шеќерот во крвта е да ја промените исхраната. Заменете ја храната богата со шеќер со поздрави алтернативи. На пример, заменете ги слатките со овошје, а соковите со вода.

Вежбајте
Еден од најголемите проблеми е тоа што луѓето денес не се движат доволно. Адекватното вежбање е клучот за согорување на калории и одржување на здрава тежина. Вежбањето гарантира дека вашите мускули користат шеќер во крвта и дека вашиот метаболизам е добро регулиран. Вежбањето исто така ја зголемува чувствителноста на инсулин и хормоналните функции кои се клучни за спречување на дијабетес.

Контролирајте го нивото на стрес
Високото ниво на стрес и недоволното спиење може да предизвикаат висок шеќер во крвта поради нередовни оброци, поголем внес на брза храна, зголемено лачење на хормонот на стрес и намалена чувствителност на инсулин. Затоа, треба да се одржува здрав режим на спиење и да се контролира нивото на стрес.

Намалете ги порциите и распоредот на оброците
Јадењето помали порции, но почесто дневно, се покажа како добитна комбинација за намалување на шеќерот во крвта и ризикот од дијабетес. Времето, зачестеноста и видот на храната се клучни за нивото на шеќер во крвта. Истражувањата покажуваат дека најдобро е да изберете храна богата со влакна, пробиотици, јаткасти плодови, цели зрна и храна која нема многу скроб, пишува Eat this.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО