-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Како да се намали ризикот од развој на деменција кај фудбалерите?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Британските истражувачи имаат намера да ангажираат 120 поранешни професионални фудбалери како дел од новата студија која ќе истражува како да се намали ризикот од развој на деменција кај фудбалерите.

Целта на новата студија наречена BrainHOPE е да се надополни и дополни студијата FIELD од 2019 година, која покажа дека ризикот од развој на деменција и слични нарушувања е три и пол пати поголем кај поранешните професионални фудбалери отколку кај општата популација.

Како дел од новиот проект, кофинансиран од Англиската фудбалска асоцијација и ФИФА, ќе користи серија тестови насочени кон споредување на здравјето на мозокот на поранешните фудбалери на возраст од 40 до 59 години со здравјето на мозокот кај општата популација и ќе се обиде да истражи начини да се намали.

„Ова е исклучително важна студија и ние сме благодарни на ФА и ФИФА за нивната поддршка во продолжувањето на нашето истражување“, рече водачот на студијата, професор Вили Стјуарт, консултант невропатолог и почесен професор на Универзитетот во Глазгов.

Под покровителство на Универзитетот во Глазгов, проектот ќе се спроведува во соработка со Универзитетот во Единбург, лондонскиот Империал колеџ и низа стручни соработници.

Во претходната студија FIELD, исто така предводена од проф. Стјуарт, истражувачите ги споредија податоците од здравствените досиеја на 7.676 поранешни шкотски професионални фудбалери родени помеѓу 1900 и 1976 година со податоците од здравствените досиеја на 23.000 лица во општата популација.

Оригиналната студија беше лансирана по наводите дека поранешниот напаѓач на Вест Бром, Џеф Асле, починал како резултат на постојана траума на главата.

Неколку членови на англискиот тим на Светското првенство во 1966 година, вклучително и Џек Чарлтон и Ноби Стајлс, починаа откако им беа дијагностицирани болести на мозокот и нервниот систем за кои се верува дека се поврзани со удари со глава на тренинг.

По објавувањето на FIELD, ФА, Премиер лигата, Англиската фудбалска лига, Здружението на професионални фудбалери и Асоцијацијата на Лигата на менаџери одлучија минатата година да воведат упатства во кои се наведува дека

Шарлот Кауви, шеф на дијагностика на перформанси во спортска медицина во Англиската фудбалска асоцијација, верува дека „покренувањето на студијата BrainHOPE е уште еден важен чекор во промовирањето на разбирањето на долгорочното здравје на поранешните професионални фудбалери“.

„Ова истражување ќе ни помогне подобро да ја разбереме врската помеѓу играта и развојот на невродегенеративни болести и да се вклучиме во раните интервенции кои би можеле да помогнат да се намали ризикот од деменција или темпото на деменција“ кај поранешните фудбалери.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Филмска потера во Србија: Четворица киднапирале млад човек, барале 200.000 евра откуп

Младо момче (18), кое четворица киднапери, од кои едниот малолетник, насилно го внеле во автомобил, а потоа од родителите побарале 200.000 евра како откуп,...

Балканот го зафати снежно невреме: Во Србија над 25.000 луѓе останаа без струја

Патиштата беа затворени, а повеќе од 25.000 луѓе во Србија останаа без струја поради бурните ветришта и снежното невреме во неделата, додека во Црна...

Ева Лонгорија во слободното време се колне во модните тренерки

Холивудската актерка Ева Лонгорија секогаш е негувана од глава до пети на црвените теписи, а во слободното време повеќе сака да скока во нешто...
spot_img
spot_img
spot_img