21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Како да провериме дали сме дехидрирани?

НАЈЧИТАНО

Луѓето кои работат или се на отворено во најжешкото време имаат зголемен ризик од дехидрација, поради што е важно да пијат многу течности. Но, колку точно? Еден начин да проверите дали сте дехидрирани е брз тест за штипкање на кожата.

Стиснете ја кожата на раката. Кожата со нормална еластичност брзо ќе се врати во својата нормална положба кога ќе се ослободи. Благата дехидрација ќе предизвика бавно враќање на кожата во нормална положба, пренесува Zapodjena.rs.

Со други зборови, тоа е течно време. Сепак, постојат подобри показатели дека на телото му е потребна вода.

„Попрво би ја поврзувал дехидрацијата со физички симптоми како што се летаргија, главоболка или сува уста“, вели германскиот дерматолог д-р Кристоф Либих.

Причината, објаснува тој, е што кожата не реагира веднаш на недостаток на течност.

„Како дерматолог, секако можам да видам дека на кожата и недостига вообичаениот сјај и влажност“, вели тој, додавајќи дека сепак на лаикот му е тешко да процени.

Во топлите денови, советува Либих, треба да пиете повеќе од препорачаниот минимум еден и пол литар вода дневно.

„Тешко дека можете да пиете премногу“, забележува тој.

Водата е и неговиот омилен начин за разладување. Водата од чешмата ја поминува преку дланките и подлактиците. Тој вели дека тоа е најпријатниот начин.

Ако сте надвор во сончеви, топли денови, Либич вели дека најдобро е да бидете под сенка од 11 до 16 часот. Изложеноста на сонце пред и потоа ќе му помогне на телото да произведе доволно количество на витамин Д и ќе го зголеми нивото на „хормонот на среќата“, забележува тој. Кремот за сончање нема да го спречи производството на витамин Д, но ќе го зачува вашето здравје, пишува Zapozdena.hr.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО