15.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Како да престанете да ‘рчење? Донесуваме 7 природни методи кои многу помагаат

НАЈЧИТАНО

Заптивката може да го наруши вашиот сон и да сонува за вашиот партнер. Покрај тоа што е непријатно, може да укаже и на сериозно здравје.

Заптивката е многу честа појава за време на спиењето, но многу непријатно за оние што спијат до некој што ‘рче. Ги грче и мажите и жените, но мажите почесто ја практикуваат оваа несвесна навика: има околу 40 проценти од нив, а жена околу 25 проценти. Постарите луѓе ‘рчат почесто од помладите, а причината за грчењето е обично последица на животните навики.

Зошто луѓето ‘рче?
Заптивката се јавува кога воздухот тече низ грлото додека дишете во сон. Ова предизвикува вибрации на опуштени ткива во грлото, што доведува до остри, иритирачки звуци. Дури и ако не ви пречи премногу, ‘рчењето не е феномен што треба да се игнорира затоа што може да укаже на сериозни здравствени состојби, како што се опструктивна апнеја на спиење, запушени респираторни трактати, дебелина, проблеми со устата, грлото или носот и хроничен недостаток на спиење.

Заптивката може да се случи и поради спиење на грб или за консумирање алкохол пред спиење.

Како да престанете да ‘рчење?
Ако ‘рчењето е последица на животните навики, може да се запре со природни начини. Па, како да престанете да ‘рчење?

1. Спијте на ваша страна
Спиењето на задниот дел понекогаш предизвикува јазикот да се пресели во задниот дел на грлото, што делумно го блокира протокот на воздух низ грлото. Со спиење на страна, ќе дозволите светло проток на воздух низ ноздрите и грлото.

2. Спијте со крената глава
Подигањето на главите на вашиот кревет за неколку инчи може да помогне во намалувањето на грчењето бидејќи вашите дишни патишта остануваат отворени. Добијте додаток за кревет или спијте на неколку перници.

3. Користете ленти за нос
Самостојни назални ленти можат да бидат поставени на задниот дел од носот за да се зголеми просторот во носната пасус. Тие го прават дишењето поефикасно, намалувајќи го или елиминирање на ‘рчењето. Исто така, пробајте го надворешниот назален дилататор – цврста леплива лента што е поставена на врвот на носот над ноздрите. Може да ја намали отпорноста на протокот на воздух, што го олеснува дишењето.

4. Одржувајте умерена тежина
Ако имате прекумерна тежина, губење на тежината ќе помогне да се намали количината на ткиво во грлото. Вишокот на ткиво може да биде причина за грчењето.

5. Спијте повеќе
Недостаток на соништата може да го зголеми ризикот од грчењето бидејќи предизвикува релаксација на мускулите на грлото, што ве прави почувствителни на опструкцијата на дишните патишта. Затоа спијте секоја вечер најмалку седум часа.

6. Престанете да пушите
Пушењето е штетна навика што може да го направи вашиот ‘рчење да го влоши. Една можна причина за ова е што, според една студија, пушењето го зголемува ризикот од апнеа.

7. Избегнувајте алкохол пред спиење
Обидете се да не консумирате алкохол најмалку три часа пред да заспиете. Алкохолот ги релаксира мускулите на грлото, предизвикувајќи ‘рчење. Покрај тоа, алкохол што ја нарушува РЕМ фазата на спиење – важно е затоа што во оваа фаза се одвива за меморија и сонување.

Што да правам кога природните начини не помагаат?
Ако ниту еден од овие трикови не помага, ‘рчењето може да се должи само на друга болест или појава. Бидете сигурни да побарате лекарска помош за да го добиете третманот што треба да се справите со основната состојба. Заптивката може да биде и последица на хронични алергии. Тие можат да го намалат протокот на воздух низ носот, принудувајќи да дишете на устата и да ‘рче.

Ако чувствувате симптоми на алергии како што се кинење и чешање на очите, неможноста да дишете на носот, честа кивање и појава на плускавци на телото, консултирајте се со вашиот лекар.

1. Отстапување на септум
Некои луѓе се родени со искривена коска на ‘рскавицата помеѓу ноздрите (септум) или се должи на повредата на носот. Искривениот септум го отежнува дишењето на носот и предизвикува бројни проблеми со синусите. Ако постојано се грижите заради овој проблем, можеби ќе треба да се подложи на операција, наречена септопластика.

2. Палатин импланти
Инсталацијата на палатални импланти во непцето за намалување на вибрациите на ткивата се нарекува и метод на столб. Со текот на времето, ткивото на непцето се зацврстува и се обновува тензијата, така што ‘рчењето е намалено или исчезна.

3. Увлопалатофаринофаритика (UPPP)
Ова е една од најчестите операции против грчењето и го отстранува вишокот на ткиво во грлото за да ги прошири дишните патишта и да престане да ‘рче. Може да се изврши со традиционални хируршки техники или со ласер.

Заптивката може да се спречи и со аблација на радиофреквенција (RFA). Овој минимален инвазивен третман користи бранови со мал интензитет за да го намали ткивото во мекото непце, а исто така се нарекува инопластика.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО