3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Како да препознаете дали маслиновото масло е квалитетно и чисто?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Иако на повеќето луѓе сите шишиња со маслиново масло изгледаат исто, и ќе веруваат во она што е напишано на етикетата, експертот за интегративна исхрана др. Кортни Свон вели дека марките на ова масло не се ни блиску до истиот квалитет и дека дури 75 до 80 отсто од производите на полиците на продавниците немаат врска со напишаното на нив.

„Дури и ако на шишето масло пишува дека е 100% маслиново масло, тоа не мора да биде случај бидејќи производителите и трговците на мало често додаваат масло од соја, масло од канола и сончогледово масло во маслиновото масло за да заштедат пари“, вели експертот, додавајќи кои сите масла, поради нивната голема префинетост, најдобро е да се избегнуваат.

Како да знаете дали чистото маслиново масло е навистина чисто?
„Карактеристични се две работи, кога ќе го истурите да биде многу темно зелен, а кога ќе го вкусите да има пиперка“, вели Свон. Иако е сепак важно на шишето да пишува „100% маслиново масло“, не треба да се прифаќа зборот на секоја марка, додава тој, па затоа е добро да се направи дополнително истражување пред да се купи.

„Доброто маслиново масло не само што го подобрува вкусот на храната, туку може да го подобри и здравјето со текот на годините бидејќи е полно со здрави масти, антиоксиданси и витамини и значително помалку преработено од многу други“, заклучил експертот Mind Body Green, пренесува Вечерњи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img