23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Како да не плачете кога сечете кромид

НАЈЧИТАНО

Како да не плачете кога сечете кромид
Лукот е основа на многу рецепти и затоа сите се прашуваат како да не плаче додека го сечете, а секој има свој одговор на ова прашање, повеќе или помалку ефикасен.

Зошто плачеме кога сечеме кромид?

За сè е одговорен еволутивниот механизам на кромидот, кој треба да го заштити од оштетување.

Бидејќи никој не сака да плаче додека сече кромид, бидејќи тоа нема конкретно позитивно дејство, потребно е или да се спречи ослободувањето на ензимите, да се намали нивната ефикасност или да се покријат очите.

Еве неколку совети како да не плачете додека сецкате кромид:

Носете очила

Некои можеби веќе го пробале ова и, иако може да изгледа глупаво, всушност има ефект и помага. Можеби сè уште ви тече малку нос, но не треба да пуштате солзи.

Користете остар нож

Дефинитивно е подобро да имате остар нож кога сечкате нешто на ситни парчиња, а кога се работи за кромид, многу остар нож ќе предизвика помало лачење на ензими кои ги боцкаат очите.

Изладете го кромидот

Ако го ставите кромидот во замрзнувач 30 минути, или во фрижидер 2 часа, треба да ослободи помалку ензими при сечкањето. Овде повторно ќе ви треба остар нож, но внимавајте – колку повеќе се загрева, толку посилно ќе биде ефектот на пецкање.

Проветрувајте ја кујната

Ако можете, отворете го прозорецот во кујната и направете го воздухот да тече, а можете да го вклучите и аспираторот, бидејќи циркулацијата на воздухот ја намалува количината на иритирачки материи на едно место, или директно пред вас.

И три работи што не треба да ги правите затоа што не функционираат:

– Да запалам свеќа

– Поставете влажна крпа или крпа до даската за сечење

– Кромидот ставете го во микробранова печка пред да го исечете.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО