17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Како да изгубите куфер на аеродром пред да заврши на аукција

НАЈЧИТАНО

Еднаш годишно римскиот аеродром „Леонардо да Винчи“ организира аукција на изгубени куфери, а иако не знаат што ќе најдат во нив, клиентите купуваат заборавени работи. Луфтханза се збогува со вашите торби по три месеци. Тие потоа се транспортираат неотворени од Франкфурт секој месец во друг град, каде што луѓето слепо ги купуваат на големи аукции. Што се случува на аеродромите ширум светот и зошто се почесто патниците имаат само рачен багаж.

Летото на изгубени куфери. Звучи како наслов на интересен филм. Сепак, за многумина тоа не е филм, туку реалност. Европските аеродроми со месеци се борат со недостиг од работници. Последица на тој проблем е честото исчезнување на багажот, пишува РТС.

Стигнуваме до тој степен што тие што добиваат багаж, тие што го дистрибуираат, оние што работат во ИТ секторот и се грижат каде и што се губи, таа работна сила ги нема насекаде“, вели директорот на туристичка агенција Милан Лаиновиќ.

На германските аеродроми минатата недела повеќе од 20.000 куфери не им беа предадени на патниците. Во Лондон Хитроу летовите беа откажани бидејќи не можеа да ги сместат сите патници и куфери.

Само во април американската авиокомпанија изгуби или доцна испорача повеќе од 200.000 куфери.

Странските медиуми јавуваат дека бројот на пријави поради изгубен багаж годинава е за 30 отсто поголем од 2019 година. Но, на белградскиот аеродром засега тој проблем не е толку чест, како што потврдија патниците.

Слушнав дека имале проблеми, но јас немав, дојдов во мај, но сега ќе видам“, вели еден патник.

Повеќето велат дека немале проблем со багажот, а тие што имале не морале долго да чекаат да им пристигне куферот.

Имав еднаш, ми се изгуби багажот, но стигна на време“, вели соговорникот на РТС.

Најчесто недостасуваат куфери за оние кои се менуваат неколку пати. Илјадници торби остануваат во багажниот простор на европските аеродроми бидејќи нема кој да ги организира.

Кога ќе исчезнат, теоретски може да се вратат следниот ден, но во пракса често се случува да чекаат и две недели.

„Патниците треба да направат пријава во службата за пребарување на багаж по пристигнувањето на аеродромот во Белград. Нашата услуга работи дење и ноќе и посветено на обработка на сите тие минути, наоѓање на багажот на нашите патници и доставување. Со оглед на зголемениот обем на работа, може да се случи нашите колеги веднаш да не одговорат на вашиот повик или електронска пошта, но тоа не значи дека нема да бидете навремено информирани за пристигнувањето на вашиот багаж“, вели Марко Барош. шеф на смена на белградскиот аеродром „Никола Тесла“.

Од туристичката агенција велат дека патник чиј куфер е изгубен може да се јави или да оди во канцеларијата на аеродромот или да го пријави исчезнувањето на куферот преку Интернет.

„Се зависи, во принцип е-поштата беше најдоброто решение досега и тие редовно ве информираат преку таа комуникација“, вели Ќатиќ.

Постојат авиокомпании, како што е Луфтханза, кои ги транспортираат вашите изгубени торби во друг град по три месеци и ги продаваат на аукција.

Неколку авиокомпании најавија штрајк и намален број на полетувања за крајот на јули. Затоа, немојте да се чудите ако авион слета без луѓе. Содржи само изгубени куфери кои им се враќаат на патниците.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО